Další české jméno v Pandora Papers: realitní magnát Radovan Vítek
PANDORA PAPERS
Server Investigace.cz zveřejnil další jméno, které má figurovat v aféře uniklých dokumentů, tzv. Pandora Papers. Stejné schéma offshorových firem jako Andrej Babiš (ANO) použil k nákupu nemovitostí ve Francii podle serveru také realitní magnát Radovan Vítek. Oba miliardáři byli současně klienty stejné právní kanceláře, která jim zprostředkovala využití struktury firem v daňových rájích.
V roce 2009 byli podle serveru oba miliardáři klienty téže francouzské právní kanceláře (DB Legal Artwell), oba si objednali stejnou službu – založení řetězce offshorových firem, přes které si koupili honosná sídla na jihu Francie.
Francouzská právní kancelář v jednom z e-mailů v databázi Pandora Papers urguje své panamské kolegy, aby zaslali slíbené dokumenty. „Ještě jsme neobdrželi zakládací dokumenty firem pro pana Babiše a pana Vítka. Můžete nám prosím zaslat sledovací čísla dopisů, abychom se mohli podívat, kde se nacházejí?“, píše podle serveru na konci srpna 2009 asistentka Frederica Bartha, zakladatele právní kanceláře DB Legal Artwell, v e-mailu do panamské právní kanceláře Alcogal, která se specializuje na zakládání firem v Karibiku.
Radovan Vítek s médii nekomunikuje. Server oslovil Martina Němečka, generálního ředitele Vítkovy CPI Property Group a jeho dlouholetého spolupracovníka. Němeček odmítl případ komentovat s poukazem na skutečnost, že offshorové schéma využíval Radovan Vítek jako fyzická osoba, nikoliv jeho společnost CPI Property Group.
„Nečekejte že bych vám k tomu něco říkal – my se k tomu nebudeme vyjadřovat ani když to napíšete,“ řekl Němeček novinářům ze serveru Investigace.cz. „Snad nečekáte, že vám dám kontakt na pana Vítka? Je to nejbohatší člověk v republice… On si teď užívá soukromí a s tiskem nekomunikuje. Já musím končit, zrovna jsem si objednal oběd,“ dodal pak.
Vítka a Babiše ale nespojuje pouze využití služeb stejné francouzské právní kanceláře. Vítek měl být také jedním z hostů, které Andrej Babiš pozval v roce 2013 na otevření své tamější restaurace Paloma. Jako premiér pak v roce 2019 navrhoval výstavbu úřednické čtvrti, ve hře byl mimo jiné odkup pozemků v pražských Vysočanech, které patřily právě Vítkovi.
Uniklé informace o finančních transakcích společností se sídlem v takzvaných daňových rájích, které vešly ve známost jako Pandora Papers, zveřejnilo na začátku října Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Informace hovoří o neuvěřitelném množství podezřelých finančních transakcí, do kterých mají být zapojeni mimo jiné i současní a bývalí světoví politici. Dokumenty mají podle serveru Investigace.cz, který se na jejich zveřejnění za ČR podílel, výraznou českou stopu.
V Pandora Papers má figurovat přes 300 Čechů a 178 offshorových firem s českým pozadím. Podle serveru jsou mezi nimi například bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka. Vítek je po Babišovi druhým jménem, které server zveřejnil.
Radovan Vítek je podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes s majetkem asi 103 miliard korun třetím nejbohatším Čech. Podnikatel patří mezi kontroverzní osoby. V minulosti čelil několika žalobám i trestnímu stíhání, v Česku i v zahraničí. V posledních letech čelil Vítek žalobě například v roce 2019 v USA, a to kvůli údajnému organizovanému podvodu při ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, která měla mimo jiné poškodit jeho bývalé obchodní partnery Marka Čmejlu a Jiřího Diviše. Žalobci požadovali po Vítkovi náhradu školy ve výši 70 miliard korun. Soud ale nakonec žalobu zamítl a ve věci příslušnosti odkázal na soud v Lucembursku, kde má sídlo Vítkova společnost CPI.
CPI Property Group vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.