1 společně k Luně

Stále spolu v kosmu. USA prý vyzvaly Rusko k vývoji nového Sojuzu pro cestu na Měsíc

, NOVÉ

Témata: , , ,

Rusko zvažuje žádost Spojených států, aby vyvinulo novou verzi kosmické lodi Sojuz schopnou dopravit posádku na Měsíc a zpět. Televizní stanici Rossija 24 to ve čtvrtek řekl šéf kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Kromě svých vlastních projektů prý Američané stojí o rezervní dopravní systém.

"Zrovna dnes nás požádali, abychom pokračovali v letech Sojuzů s americkými astronauty, trvají na tom," prohlásil Rogozin a poznamenal, že "v USA mají problémy politického charakteru". Žádají prý navíc Moskvu, aby "vyvinula verzi Sojuzu schopnou letět k Měsíci a zpátky jako druhý, rezervní transportní systém".

Pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které dosud zajišťují výhradně ruské Sojuzy, chtějí letos poprvé naostro vyzkoušet americké společnosti SpaceX a Boeing. Pro výpravy k Měsíci připravuje společnost SpaceX novou opětovně využitelnou raketu BFR, s níž prý bude možné kolonizovat i Mars.

Nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars podepsal koncem roku 2017 prezident USA Donald Trump. Raketu schopnou vynést k Měsíci lidskou posádku vyvíjí i Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Rogozin, který je od roku 2014 na sankčním seznamu USA, má v poslední době s kontakty s NASA problémy. Původní pozvání šéfa NASA Jima Bridenstina k reciproční návštěvě vesmírné centrály v Houstonu Američané po tvrdé kritice z Kongresu nedávno odvolali, přestože sám Bridenstine už Moskvu navštívil.

Rogozin dnes krok amerických úřadů označil za "nechutné a nelegální mezinárodní bezpráví". Spojené státy podle šéfa Roskosmosu procházejí "druhou občanskou válkou".

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili opakované radiové vlny z daleké galaxie

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.