Obavy z koronaviru v Česku klesají
PRŮZKUM O KORONAVIRU
Přestože je v Česku aktuálně největší počet nakažených od vypuknutí koronavirové krize, nedá se atmosféra ve společnosti absolutně srovnávat s březnem, kdy se virus do České republiky dostal. Lidé se přestali na první pohled obávat závažnosti nemoci covid-19 a z velké části se vrátili k normálnímu způsobu života. Může za to především nízký počet vážných případů a zemřelých v České republice. Z čeho mají Češi naopak obavu, jsou ekonomické důsledky vládních opatření.
Že se lidé v Česku přestali koronaviru bát, dokazuje také průzkum veřejného mínění a červencová průřezová studie, které zpracoval sociolog Jan Herzmann. „V současné době jsou průběhy nemoci poměrně málo závažné, v mnoha případech bezpříznakové. Takže obava z choroby není tak intenzivní. Naopak je postupně nahrazována ekonomickou obavou,“ říká Herzmann.
Zatímco v březnu lidé v podstatě netušili, co mají od nemoci čekat, dnes již vidí, že covid-19 nezpůsobil zásadní škody na životech. K 9. srpnu hlásilo ministerstvo zdravotnictví celkem 389 úmrtí s nemocí covid-19. Aktuálně hospitalizovaných pak bylo pouhých 111 pacientů s koronavirem. Epidemiolog Roman Prymulu v neděli v Partii na Primě řekl, že intenzivní péči aktuálně potřebuje jen 18 pacientů, což „opravdu výrazně nezasahuje kapacity zdravotního systému“.
Také šetření Medianu ukázalo, že v dubnu pociťovala kvůli koronaviru „hodně obav a starostí“ přibližně dvacet procent obyvatel, v červnu už to bylo pouze šest procent. „Určité obavy a starosti“ mělo v dubnu 61 procent lidí a v červnu přibližně 50 %. Sociolog z PAQ Research Daniel Prokop pro HN uvedl, že jejich dosud nezveřejněná data za červenec naznačují ale opětovný nárůst obav. Hodnoty však zdaleka nedosahují těch jarních.
Za tím, že se Češi koronaviru nebojí tolik jako na začátku pandemie, podle sociologa Herzmanna stojí fakt, že tu ve srovnání s jinými zeměmi bylo méně obětí a těžkých případů.
Virus slábne, shodují se Babiš s Duškem
Za menšími obavami lidí mohou také stát výroky státních činitelů. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek například sám nedávno upozornil, že přes vysoká čísla je epidemiologická situace z plošného hlediska dobrá. Velká část případů nakažených nemá žádné nebo pouze mírné příznaky. „Počet nově nakažených není skutečně parametr, který by umožňoval posoudit vážnost situace. Zachytávání jsou lidé nepříznakoví nebo s velmi mírnými příznaky a nepozorujeme žádnou eskalaci nemoci ve zranitelných skupinách obyvatel,“ řekl.
Dušek se navíc domnívá, že virus COVID-19 postupně ztratil na své síle. „Nestoupá ani mortalita. Objevují se i spekulace, ke kterých bych se i já osobně hlásil, že ten virus ztratil svojí sílu a týdně pozorujeme nízké jednotky zemřelých a jsou to většinou pacienti ve velmi seniorním věku,“ vysvětlil.
Podobně mluvil také premiér Andrej Babiš, který minulou sobotu navštívil pražská odběrová místa na koronavirus, a řekl, že SARS-CoV-2 v České republice podle něj slábne slábne. Premiér to uvedl s odvoláním na slova primářky kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové. Ta deníku Echo24 tvrzení, že virus může slábnout, potvrdila.
Podle svých slov vychází mimo jiné z nízkého počtu hospitalizovaných lidí. „Vzhledem k tomu, že klinické průběhy v současné době, alespoň tedy i u nás a zřejmě i ve světě, nejsou tak dramatické, tak je zřejmé, že se populace s tím virem vyrovnává. A virus se nějakým způsobem s organismem a populací sžívá. Není to nějaký terminus technicus, pro který bych měla stoprocentně validní data, ale vycházím z toho, že průběh u těch lidí, kteří jsou nakažení, i u těch klinicky významných, se zdá, že je mírnější, než tomu bylo na začátku někdy v březnu nebo v dubnu,“ popsala pro Echo24 primářka.