Zeman obhajoval afghánskou misi, oznámil schůzku ústavních činitelů a přestěhoval blbouna
Přijetí velvyslanců na Hradě
Prezident Miloš Zeman obhajoval ve svém projevu před velvyslanci účast českých vojáků v Afghánistánu. U Kábulu se podle něj bojuje za Prahu, případný odchod by pokládal za zbabělost. Zeman rovněž na Pražském hradě oznámil, že svolal schůzku českých ústavních představitelů k zahraniční politice. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka se setkání uskuteční 12. září.
Zástupci vlády, Hradu, Parlamentu a ministerstev obrany a zahraničních věcí se pravidelně scházeli během prvního působení Zemana na Pražském hradě. Po letošních prezidentských volbách půjde o první jejich setkání. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) obnovení konceptu schůzek přivítal. „Ukázalo se, že tento formát je velmi užitečný,“ poznamenal.
„Mohu říci, že u Kábulu se bojuje za Prahu, a že je to v hlubokém národním zájmu České republiky,“ prohlásil před velvyslanci prezident. Zdůraznil, že mise v Afghánistánu je podle něj nejdůležitější zahraniční operace, které se čeští vojáci účastní. Souhlasí prý i s jejím rozšířením, stejně tak podporuje misi v Golanských výšinách (Strategická náhorní plošina mezi Sýrií a Izraelem). „V té akci Resolute Support bojuje více než třicet zemí, odejít z tohoto společenství by dokázal jenom srab,“ dodal Zeman.
Zeman v projevu zmínil také své tradiční téma – zrušení protiruských sankcí. Český prezident je jejich dlouhodobým kritikem. Prohlásil, že stejný názor zaznívá z Itálie, Rakouska, Maďarska i Slovenska. Zeman proto chce, aby rozhodnutí o dalším prodloužení sankcí Evropská rada udělala až po diskusi, a ne takzvanou tichou procedurou. Na jednáních Evropské rady Českou republiku zastupuje předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a Zeman uvedl, že u předsedy vlády vidí podobný postoj, jako má on sám.
Z ekonomických témat Zeman zmínil ještě dohodu USA a Evropské unie o volném obchodu. „Pokud se realizuje, bude to výhodné pro obě strany,“ řekl prezident. Varoval však, že Českou republiku by mohla zasáhnout obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.
Prezident také avizoval, že se ve svém druhém funkčním období chce zaměřit na budování vztahů s Indií, jejíž prezident Rám Náth Kóvind na začátku září navštíví Česko. Zeman označil vztahy s Indií za důležité, protože je to podle něj perspektivní trh. Vyzval velvyslance, aby také hledali možnosti pro český export.
Prezident se v projevu dotkl i evropské problematiky, kde apeloval především na to, aby se Česko bránilo společným klimatickým cílům Evropské unie a nepřistupovalo na požadavek na vyšší podíl obnovitelných zdrojů energie v národním energetickém mixu. Kritizoval také současný systém rozdělování peněz z evropského rozpočtu na základě oborových programů. Podle něj by státy měly dostat předem určenou sumu a samy rozhodnout o tom, jak tyto peníze využijí.
Zeman před velvyslanci také kritizoval českého ambasadora ve Spojených státech a někdejšího ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka za to, že se dosud nepodařilo uspořádat setkání českého prezidenta s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. „Ne každý je tak schopný velvyslanec jako Eva Filipi v Damašku,“ srovnal Zeman Kmoníčka s českou velvyslankyní v Sýrii.
Český prezident s Trumpem po jeho zvolení do úřadu amerického prezidenta telefonicky hovořil a Pražský hrad následně zveřejnil, že se v dubnu 2017 setkají v Bílém domě. Schůzka se ale neuskutečnila.
Na závěr se Miloš Zeman opřel do novinářů, kvůli kritice velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi. „Inteligence novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ uzavřel prezident projev. Zemanem zmiňovaný nelétavý pták (jehož odborné jméno je dronte mauricijský) však žil na ostrově Mauricius.
Setkání prezidenta s velvyslanci je tradiční součástí jejich každoroční porady. Loni Zeman před ambasadory vystoupil s projevem, během kterého je vyzýval, aby se zaměřili na ekonomickou diplomacii. Ekonomická diplomacie se má podle Zemana projevovat pomocí českým exportérům, aby se prosadili na zahraničních trzích, a podporou toho, aby případný přebytečný kapitál ze zahraničí směřoval do Česka.