Zmatek kolem „přiznávacího dopisu“. Řidič zřejmě najel do davu v Berlíně úmyslně

ÚTOK V NĚMECKU

Zmatek kolem „přiznávacího dopisu“. Řidič zřejmě najel do davu v Berlíně úmyslněAKTUALIZOVÁNO
Snímek z incidentu. Foto: John Barrowman, Twitter
1
Svět

Muž, který ve středu najel autem u berlínského náměstí Breitscheidplatz do davu, tak možná učinil záměrně. Alespoň to tvrdí deník Bild, podle jehož informací se v nabouraném autě našel dopis, v němž to řidič přiznává. To ale popírá německá ministryně vnitra. Při nešťastné události zemřel jeden člověk a několik dalších bylo zraněno, podle všeho alespoň dvanáct. Policie sdělila, že řidič, který je arménského původu, byl zadržen. Na náměstí Breitscheidplatz se v roce 2016 stal teroristický útok, při kterém zahynula i jedna Češka.

Podle informací Bildu byl ve vozidle nalezen doznávací dopis. Motiv řidiče je nicméně stále nejasný. Vyšetřovatel incidentu deníku jen řekl, že „nešlo o náhodu“, naopak, že devětadvacetiletý muž jednal „s ledovým klidem“.

Informace o dopisu nicméně vyvrací ministryně vnitra za Berlín Iris Sprangerová. To potom potvrzuje i i server Deutsche Welle, který vyzpovídal jednoho z policistů zasahujících na místě. Podle něj „vyšetřování stále probíhá a ještě z něj neplynou žádné závěry“.

„Jistý muž najel do skupiny lidí. Zda se jde o nehodu, nebo o úmyslné jednání, ještě není známo,“ sdělila na twitteru policie. „Zraněných je více, někteří těžce. Podle aktuálních informací je jeden mrtvý,“ oznámila policie.

„Pět lidí bojuje o život, tři lidé jsou zraněni těžce a několik dalších lehce,“ řekl mluvčí zasahujících hasičů. Uvedl, že jeden člověk zahynul přímo na místě.

Mrtvou je podle německých médií učitelka a mezi sraženými byly i děti. To policejní mluvčí odmítla komentovat, dokud nebudou informovány rodiny postižených. Uvedla ale, že mrtvá byla součástí jedné skupiny. Bild také hovoří o zraněné těhotné ženě, která si poranila kyčle.

Podle policie se incident odehrál na několika stech metrech. Řidič nejprve na křižovatce vyhlášeného bulváru Kurfürstendamm a ulice Tauentzienstrasse najel malým osobním vozem na chodník, kde srazil skupinu lidí. Poté se vrátil zpátky na křižovatku a pokračoval ulicí Tauentzienstrasse na roh s ulicí Marburger Strasse, kde narazil do jiného vozu a vjel opět na chodník. Jeho jízda poté skončila ve výloze parfumerie. Z fotografií dostupných na internetu je patrné, že auto před nárazem do výlohy zdemolovalo mimo jiné restaurační zahrádku.

Policie k řidiči uvedla, že je to 29letý německý Armén, který žije v Berlíně. Podle svědků se z místa pokusil utéct, ale kolemjdoucí ho dopadli a předali policii. To, že řidiče zadrželi chodci, potvrdila následně i policejní mluvčí. Odmítla ale hovořit o okolnostech zadržení, neboť vyšetřovatelé musí vše nejdříve prověřit.