Eurovolby na Slovensku podle medií vyhrála proevropská koalice

volby do EP

Eurovolby na Slovensku podle medií vyhrála proevropská koaliceAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku podle médií a podle šéfa jedné z parlamentních stran vyhrála koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu před nejsilnější vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a protiunijní krajně pravicovou stranou Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Celkem 14 křesel, která v 751členném europarlamentu připadají Slovákům, by si mělo rozdělit šest až sedm stran, hnutí a koalic. Oficiální výsledky slovenská volební komise zveřejní pozdě večer po skončení hlasování ve všech státech evropské osmadvacítky.

 

Pokud se zmíněné pořadí potvrdí, Směr-SD by poprvé po letech nebyl vítězem celostátního hlasování. Ficova strana, která se dlouhodobě potýká s poklesem popularity, od roku 2006 dosud vyhrála všechny parlamentní i evropské volby. Progresivní Slovensko bylo založeno v roce 2017 a jeho někdejší místopředsedkyně Zuzana Čaputová letos v březnu vyhrála přímé prezidentské volby.

Koalice Progresivní Slovensko/Spolu získala podle médií těsně nad 20 procent hlasů, Směr-SD 15,7 procenta a LSNS zhruba 12 procent. Zástupce v EP by mělo mít také neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí, jakož i opoziční strana Svoboda a Solidarita a protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Kolem pětiprocentní hranice, jejíž zdolání je podmínkou pro zisk křesla v EP, se pohybovala neparlamentní Strana maďarské komunity. Podobné výsledky eurovoleb jako média zveřejnil na základě paralelního sčítání hlasů šéf OĽaNO Igor Matovič.

Podle zmíněných údajů ve volbách neuspěly vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana, ani opoziční parlamentní strana Jsme rodina-Boris Kollár, která se dříve v tomto roce přidala k evropským nacionalistickým a protiimigračních stranám.

Podle odhadů odevzdalo na Slovensku v eurovolbách svůj hlas okolo 20 procent lidí. V minulých volbách do EP, které se konaly před pěti lety, byla volební účast na Slovensku pouhých 13 procent, tedy nejnižší ze všech států EU.

Čtěte také: Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky

Válka nejen na pařížských předměstích. V Cannes o migraci bez příkras

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články