Evropané ochotní snášet svůj Zelený úděl. Klimatická politika má v EU širokou podporu
ECHOPRIME
Tažení Evropské unie proti klimatické změně nabírá tempo. Je odsouhlasen cíl bezuhlíkové ekonomiky do roku 2050, pro rok 2030 máme stanoven etapový cíl snížení emise skleníkových plynů o 55 procent (oproti roku 1990). Už za dva týdny Komise představí patnáct navazujících návrhů, jimiž se Green Deal pro Evropu postupně promítne do národních zákonů, včetně těch českých.
Česká politika bere tuto radikální politiku Unie jako danost, u níž se teď můžeme nanejvýš tak pokoušet o to, aby peníze z Plánu obnovy poskytnuté i naší vládě (budeme je samozřejmě splácet, jen se splátkami se začne „teprve“ za sedm let) šly pokud možno na rozumné věci. Speciálně od naší pravice takový postoj působí poraženecky. Jenže stačí vrhnout pohled na veřejné mínění převažující napříč Evropskou unií a snadno dojdeme k názoru, že dokud nejsou ochotni jít do vážného střetu s Bruselem, nic jiného než přijetí klimatického tažení českým politikům ani nezbývá.
Velký znalec klimatické politiky EU Alexandr Vondra po první sezoně v Evropském parlamentu, po prvních srážkách s tamní zelenou monokulturou říkal, že celé tohle klimatické tažení může ukončit až nějaká lidová vzpoura kvůli zdražování životních nákladů. Bohužel z čerstvého, dost reprezentativního průzkumu Evropské investiční banky vyplývá, že žádná rebelie řadových Evropanů není na obzoru.
Celý text si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.