Arménie má nového premiéra. Parlament zvolil napodruhé opozičníka Pašinjana

Nový arménský premiér

Arménie má nového premiéra. Parlament zvolil napodruhé opozičníka PašinjanaNOVÉ
Nikol Pašinjan Foto:

FOTO:

1
Svět
Sdílet:

Arménský parlament v úterý zvolil novým premiérem opozičního předáka Nikola Pašinjana, který byl jediným kandidátem. Nutnost volby předsedy vlády vyvstala poté, co předchozí šéf kabinetu Serž Sargsjan v dubnu odstoupil pod tlakem masových protestů. Pokud by Pašinjan v úterý zvolen nebyl, čekaly by zemi předčasné volby.

Pašinjan podle agentury Reuters získal ve 105členném zákonodárném sboru podporu 59 poslanců, 42 hlasovalo proti. Ke zvolení potřeboval, aby mu dalo hlasy alespoň 53 zákonodárců.

Vůdce protivládních protestů v projevu v parlamentu před hlasováním podle agentury TASS mimo jiné slíbil, že stane-li se premiérem, jednou z priorit jeho vlády bude upevňování vztahů s Evropskou unií a snaha dosáhnout bezvízového režimu s unijními státy. Prioritou také zůstane rozvoj strategického partnerství s Ruskem. „Vojenské partnerství s Ruskem považujeme za důležitý faktor zajišťující bezpečnost,“ prohlásil Pašinjan.

Dal také najevo, že chce dodat nový impulz vztahům s USA a dál rozvíjet vztahy rovněž s Čínou a Indií.

Arménie je blízkým spojencem Ruska a na arménském území jsou ruské základny. Moskva sleduje dění v této zemi s obavami, aby Arméni podobně jako občané Gruzie a Ukrajiny po masových demonstracích nezvolili vůdce, který by se odvrátil od spolupráce s Ruskem.

Po svém zvolení Pašinjan zpravodaji agentury TASS řekl, že hodlá jet 14. května do Soči na zasedání Nejvyšší euroasijské ekonomické rady a setkat se tam s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten podle agentury TASS již novému arménskému premiérovi blahopřál.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov předtím v Moskvě řekl, že Kreml každopádně počítá v Soči s účastí Arménie jako „velmi důležitého partnera“. Zda tam pojede prezident nebo premiér, je podle něj výhradně na rozhodnutí Jerevanu. K možnosti setkání Putina s Pašinjanem poznamenal, že při takovýchto akcích se zpravidla konají dvoustranné kontakty.

Pašinjan už novinářům řekl, že arménskou vládu čekají vážné změny. Konkrétní jména kandidátů na odvolání a na jmenování ale sdělit ještě odmítl, s výjimkou ministra obrany. „Považuji jeho výměnu za nezbytnou,“ prohlásil.

Sdělil rovněž, že 9. května hodlá navštívit Náhorní Karabach, enklávu na jihozápadě Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem. Konflikt obou zemí o tento region, který si v minulosti vyžádal několik desítek tisíc životů, se navzdory mezinárodnímu úsilí stále nedaří vyřešit. Už dříve Pašinjan řekl, že bude-li zvolen premiérem, bude usilovat o mezinárodní uznání Karabašské republiky.

Zvolení vůdce protestního hnutí dnes před parlamentem na jerevanském náměstí Republiky přivítal zástup zhruba desítky tisíc lidí mohutným jásotem a provoláváním „Pašinjan, Pašinjan“.

Krize v Arménii vypukla v polovině dubna, kdy začaly protesty proti snaze dlouholetého prezidenta Sargsjana udržet si moc. Sargsjan byl hlavou státu deset let a před přestupem do premiérského křesla nechal změnit ústavu, aby výkonné pravomoce přenesl z rukou šéfa státu na šéfa vlády. Premiérem byl zvolen 17. dubna, ale o šest dní později rezignoval.

Při první hlasování o šéfovi kabinetu před týdnem Pašinjan, který byl i tehdy jediným kandidátem, nezískal potřebný počet hlasů, protože ho nepodpořili poslanci vládnoucí Sargsjanovy Republikánské strany. Pod tlakem následujících dalších protestů ale republikáni opozičnímu předákovi pro druhou volbu hlasy slíbili.

Čtěte také: Demonstranti poslechli svého vůdce, v Jerevanu je klid

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články