Kampeličky jsou letos ve ztrátě 44 milionů Kč, členů ubývá. Je v nich uložena zanedbatelná částka
Družstevní záložny
Tuzemské družstevní záložny vykázaly v prvním pololetí ztrátu 43,6 milionu Kč, ve stejném období loni přitom byly ve ztrátě 58,4 milionu korun. Vyplývá to ze statistiky České národní banky. Počet členů devíti kampeliček letos klesl o 9600 na 12 642. Pokles souvisí s přeměnou záložny Moravský peněžní ústav na banku Trinity od ledna 2019.
Celková bilanční suma záložen v pololetí meziročně klesla o 11 miliard na 10,7 miliardy Kč. V objemu vkladů tak kampeličky daleko zaostávají za ostatními finančními sektory. Například v podílových fondech měli Češi na konci června uloženo 526 miliard korun, v penzijních fondech 468 miliard Kč a v bankách více než 1,5 bilionu korun.
Úrokové výnosy záložen klesly o 198 milionů na 221 milionů Kč. Výnosy z poplatků a provizí se snížily o 19,6 milionu na 24,6 milionu korun.
„Z úspěšných družstevních záložen se stávají banky. Ostatní družstevní záložny skomírají. Nedaří se jim lákat klienty na vyšší úrokové sazby. Ti raději setrvávají v bankách, kde jsou sice nižší úrokové sazby, ale rozvinutější finanční služby,“ řekl ČTK analytik BHS Štěpán Křeček. Vklady v kampeličkách jsou podle něj vzhledem k velikosti úspor českých domácností zcela zanedbatelná částka.
Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček víceméně rostly od roku 2002. Poté ale nastal pokles v souvislosti s přeměnou kampeliček na banky. Vedle MPÚ tak učinila před dvěma lety záložna Creditas. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. V roce 2013 zkrachovalo Metropolitní spořitelní družstvo, o rok později pak záložna WPB Capital. Fond pojištění vkladů vyplatil v roce 2014 tisícům jejich klientů přes 14 miliard korun.
Družstevní záložny musí dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání. Všechny vklady fyzických osob v záložnách jsou stoprocentně pojištěny do 100 000 eur (2,6 milionu Kč). V případě, že by finanční instituce nemohla splnit své závazky, vyplácí vklady Garanční systém finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů).