Johnson se obklopuje blízkými. Ve vládě usedne i jeho mladší bratr
Johnsonův nový kabinet
Funkci ve své vládě dal nový britský premiér Boris Johnson také svému mladšímu bratrovi. Jo Johnson byl do loňského listopadu náměstkem na ministerstvu dopravy, kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou tehdejší premiérky Theresy Mayové ale vládu opustil. Nyní bude náměstkem hned na dvou ministerstvech. Světová média dodávají, že na vládní posty Johnson dosazuje hlavně své blízké a skalní zastánce brexitu.
„Jo Johnson byl jmenován náměstkem na ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie a na ministerstvu školství,“ uvedl krátce před půlnocí na twitteru úřad britského premiéra a doplnil, že se Jo Johnson bude rovněž účastnit zasedání vlády. Ne všichni náměstci tuto možnost mají.
Nyní 47letý bratr současného britského premiéra loni v listopadu kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou premiérky Mayové rezignoval na svou tehdejší vládní funkci. Na rozdíl od Borise, který vládu Mayové opustil v červenci, ale Jo Johnson chtěl dále usilovat o vypsání referenda, ve kterém by Britové mohli hlasovat o dohodě, kterou tehdejší předsedkyně vlády vyjednala s Bruselem. Nyní se Jo Johsnon do britské vlády po více než osmi měsících vrátil.
Nový premiér Boris Johnson ve středu zásadně rekonstruoval britskou vládu. Noví ministři povedou mimo jiné rezorty zahraničí, financí, vnitra či obrany. Z téměř třiceti funkcí ve vládě, o kterých nový premiér rozhodoval, na svých dosavadních postech zůstali jen ministři práce, zdravotnictví, pro brexit a pro záležitosti Walesu, generální prokurátor a zástupkyně vlády ve Sněmovně lordů. Podle britského tisku si premiér Johnson do klíčových pozic své vlády vybral většinou lidi, kteří souhlasí s jeho pohledem na brexit.
Obklopen blízkými, brexitáři a euroskeptiky
Nový britský premiér neztrácel čas, ihned vystoupil s bojovně laděným proslovem a na ministerské posty dosadil své lidi, tedy skalní zastánce brexitu, komentují světová média dění v Británii. Server Politico na svých stránkách píše o „prvním dni revoluce Borise Johnsona“. Všímá si zejména výměn na ministerských postech, které nazývá „nemilosrdnou čistkou“, a poznamenává, že o funkce přišly zejména hlavní postavy z doby vlády Theresy Mayové.
Celkem rezignovalo nebo bylo vyměněno 17 ministrů a členů širšího kabinetu. Od předchozí éry se Johnson snaží celkově odstřihnout, ihned dal totiž najevo, že skončilo „nerozhodné a váhavé období“, které panovalo za Mayové. A ve svém prvním projevu v roli ministerského předsedy přislíbil, že Spojené království odejde z Evropské unie k 31. říjnu v každém případě, a to s dohodou s Bruselem, nebo bez ní.
Jak nicméně server Politico podotýká, v případě jakéhokoli pokusu odejít bez dohody bude Johnson čelit výrazné opozici z řad poslanců. A tím, že jen během prvního dne vyhodil tolik lidí, si získal již na začátku nové nepřátele.
Čtěte také: Nástup Johnsona podle britského tisku: Krvavá lázeň, masakr, pomsta, historická čistka
Americký deník The New York Times si rovněž všímá Johnsonova prvního proslovu ve funkci premiéra, který zněl „extrémně přesvědčivě“. A nový šéf kabinetu, jehož výřečnost často překonala jeho výkon, při něm vypadal sebevědomě. „Zdá se, že Johnson je odhodlaný dokázat, že může nechat stranou své klaunské vystupování a že chce ve funkci zabodovat,“ dodal list. Vypadá to, že ho ani netrápí skutečnost, že má k dispozici jen malou parlamentní většinu, a to navíc v době, kdy je hluboce rozdělená jako jeho konzervativní strana, tak celá Británie.
O nově sestaveném kabinetu píše i francouzský deník Le Monde, který si všímá toho, že Johnsonova vláda má za úkol dosáhnout odchodu země z Evropské unie za 99 dní a že se kvůli tomu nový premiér obklopil euroskeptiky. „Musíme splnit sliby a vystoupit z Evropské unie k 31. říjnu. A to je bez diskuze,“ citoval list Johnsonova slova pronesená bojovným tónem. Ministerský předseda tak podle deníku lehce obměnil jeden ze svých dosavadních hlavních sloganů, a sice „brexit za jakoukoli cenu“.