Když je masová vražda zvrácený vtip

komentář

Když je masová vražda zvrácený vtipkomentář
Útočník Brenton Tarrant u soudu Foto:

FOTO: Reuters

1
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Páteční děsivý teroristický útok na novozélandské mešity, při kterém zemřelo nejméně 50 lidí, byl doslovným přenesením internetových diskusí do reálného světa. Na samotném útoku bílého rasisty bohužel není až tak nic nového, nejde ani o nejkrvavější útok tohoto druhu. Nová je komunikace útočníka. Záměrně totiž používá způsob vyjadřování a vtipy, které jsou typické pro ta nejtemnější zákoutí internetu. Cílem je vyloučit věcnou debatu a ještě vyhrotit rozdělení společnosti.

Shitposting, česky doslovně „sdílení hoven“, je oblíbená metoda internetových trollů, jak rozbít smysluplnou konverzaci a naštvat protivníky. Troll zaplaví diskusní vlákno nesmyslnými příspěvky, komentáři a zvoláními, která ostatní dokonale zmatou a pohorší. Zároveň tyto příspěvky často nesou skryté sdělení, které má pobavit ostatní trolly. Tento způsob komunikace se stal oblíbený zejména mezi neonacisty, pravicovými extremisty a dalšími odpudivými rasisty.

Jejich dalším trikem je naznačování, že lidé, kteří s nimi nemají nic společného, jsou ve skutečnosti jejich skrytí sympatizanti. Výsledkem je šíření strachu z rasistického extremismu a vylučování lidí ze slušné společnosti, což jen dále roztáčí atmosféru nedůvěry.

Nejlépe je to vidět na manifestu Brentona Tarranta, který útok v novozélandském městě Christchurch spáchal. Jde o převedení shitpostingu do formy politického žvástu, ve kterém se mísí opravdové názory útočníka s vtipy pro zasvěcené a sděleními, která mají zmást všechny ostatní. Příkladem je jeho přiznání, že jeden z lidí, kdo ho k útoku inspiroval, byla Candace Owensová, černošská pravicová aktivistka a podporovatelka Donalda Trumpa. Owensová je provokatérka, která balancuje na hraně dobrého vkusu a často i za ním. Mezi její nejhorší extempore patří prohlášení, že „Pokud by Hitler pouze chtěl učinit Německo skvělým a řídit ho dobře, tak O. K. Problém je, že měl sny i mimo Německo. Chtěl globalizovat. Chtěl, aby všichni byli Němci, aby mluvili německy“. Ze strany Owensové je to historický analfabetismus a nepochopení nacistického režimu, nicméně ona sama je v podstatě americká izolacionistka, která věří, že USA by si měly nejdříve vyřešit problémy doma. Je také velkou kritičkou tendence amerických černochů volit Demokratickou stranu. Nikdy však nevyzývala ke genocidě a není rasistka. Tarrantova zmínka o ní má nejspíše podpořit její již probíhající ostrakizaci a dále eskalovat americké kulturní války. Tarrant ke své zmínce o Owensové dodává, že její názory jsou příliš extrémní i na něj, což je zjevná nepravda. Nakolik můžeme brát celý dokument vážně, ilustruje další pasáž, ve které Tarrant píše, že ho k násilí inspirovala i počítačová hra o roztomilém dráčkovi pro malé děti Spyro.

I samotný Tarrantův útok měl jakousi formu shitpostingu. Děsivé video, které streamoval živě na internetu, začíná jeho zvoláním „odebírejte PewDiePie“, což je další internetový vtip. PewDiePie, vlastním jménem Felix Kjellberg, je nejpopulárnějším youtuberem na světě, na stránce má více odběratelů než kdokoliv jiný. Koncem roku 2018 mu na paty začala šlapat indická mediální společnost T-Series. Fanoušci PewDiePie začali ostatní vyzývat, aby se přihlásili ke sledování jeho YouTube kanálu a tím mu pomohli zůstat nejsledovanějším internetovým tvůrcem. Bylo to bráno jako souboj mezi nezávislým umělcem a nadnárodním konglomerátem. Odtud plyne zvolání „odebírejte PewDiePie“. Kjellberg je taktéž kontroverzní, jeho humor není vždy úplně politicky korektní, kvůli čemuž se dostal do křížku s progresivisty. Tarrantovo prohlášení ho mělo nejspíše očernit a stejně jako u Owensové proti němu poštvat kritiky a zhoršit napětí ve společnosti. Kjellber i Owensová útok okamžitě odsoudili a od tvrzení Tarranta se distancovali. 

Dalším zvráceným vtipem je skutečnost, že Tarrant během cesty k cíli útoku poslouchal srbskou nacionalistickou píseň, což některé komentátory vedlo k závěru, že byl sympatizantem srbského vůdce a válečného zločince Radovana Karadžiče. Píseň ve skutečnosti již dávno žije na internetu vlastním životem. Stala se jakousi neoficiální hymnou bílých rasistů, mezi kterými je známá pod jménem „Remove Kebab“ („Odstraň kebab“, myšleno muslimy). Na neonacistických serverech byl výběr soundtracku kvitován s pobavením, pro ně je to podobné, jako když si člověk v tělocvičně pustí znělku z Rockyho.

Z Tarrantova manifestu můžeme usoudit nepochybně jen dvě věci. Za prvé, že to byl rasista, který nenáviděl muslimy. Za druhé, že jeho cílem bylo další rozdmýchávání nenávisti ve společnosti. Tarrant přiznává, že zvolil takovou formu útoku, která znovu nastartuje otázku o legálním držení zbraní. Doufá, že americké spory ohledně druhého dodatku ústavy, který zaručuje právo na zbraně, přerostou časem v občanskou válku, ve které zvítězí bílá rasa.

Ve svém cíli dále rozdmýchávat vzájemné nenávisti uspěl. Známá demokratická kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová takřka ihned na Twitteru zaútočila na americké držitele zbraní. Progresivisté obvinili v podstatě každého, kdo kdy řekl něco špatného o muslimech, že podporuje islamofobii a pravicový terorismus. Obvinění se nevyhnula ani dcera bývalého prezidentského páru Chelsea Clintonová. Ta se účastnila smutečního aktu za novozélandské zemřelé, když ji konfrontovali levicoví aktivisté. Podle nich k útoku přispěla, neboť ona sama podporuje islamofobii. Clintonová před pár týdny odsoudila antisemitské výroky kongresmanky Ilhan Omarové, která je muslimka.

Část pravice se také nevyznamenala. Někteří politici začali naznačovat, že za útok může levice, neboť dopustila migraci a  multi-kulti. Nedůvěra mezi oběma tábory zase o něco klesla. Tarrant svého cíle dosáhl. Přitom je za masovou vraždu odpovědný jen a jen on.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články