Polsko a Španělsko se prý chystají dodat Ukrajině stovky tanků
POMOC UKRAJINĚ
Polsko by podle nepotvrzených informací mělo brzy předat Ukrajině všech svých 232 tanků PT-91 Twardy. Na oplátku by měla Varšava od Spojených států obdržet 300 už používaných tanků Abrams, napsal polský server Defence 24. Ten se odvolává na informace z ukrajinských sociálních sítí. Zpráva se objevila v den, kdy polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka přijal v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Několik kusů těžké techniky by mohlo dodat i Španělsko, píše server Kyiv Independent.
Blaszczak při jednání se svým protějškem Oleksijem Reznikovem podle agentury PAP zdůraznil, že pomoc Ukrajincům ve válce proti Rusku je pro Polsko nejvyšší prioritou, protože případná porážka Ukrajiny by Polsko vystavila vážnému ohrožení, že se stane příští obětí ruské agrese.
„Ukrajina bojuje samozřejmě i za naši svobodu. Svobodná Ukrajina znamená také svobodné Polsko. Dobytí Ukrajiny Ruskem by pro Polsko představovalo smrtelné nebezpečí,“ řekl polský ministr. „Chceme sousedit se svobodnou Ukrajinou, ne s Ruskem, a proto podporujeme Ukrajinu,“ dodal. Připomněl, že Polsko již poskytlo Ukrajině pomoc za 1,7 miliardy dolarů (asi 41,3 miliardy Kč).
Polské tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizací tanků T-72 sovětské konstrukce, které za socialismu v licenci vyráběly i polské a československé zbrojovky. Polsko už dříve předalo Ukrajině více než 200 tanků T-72.
Blaszczak začátkem dubna podepsal s Američany smlouvu o nákupu 250 tanků Abrams v nejnovější verzi. Polská armáda má kromě toho ve výzbroji tanky Leopard německé konstrukce.
Španělská pomoc
Právě o Leopardech 2A4 se mluví jako o možné pomoci Ukrajině ze strany Španělska. Západoevropská země by jich mohla na východ dodat deset kusů a dalších dvacet kusů pásových obrněných transportérů M113 americké výroby. Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová řekla, že je otevřena zahájit jednání o daru.
O dodávku tanků Leopard ze Španělska už před několika týdny Ukrajina požádala. Tato země zatím podporovala Ukrajinu hlavně finančně, dodávek zbraní bylo spíše v porovnání s jinými zeměmi poskrovnu. V dubnu od ní Ukrajina obdržela 200 tun vojenského materiálu. Mělo se jednat hlavně o munici, ale také obrněná vozidla.