Ad: Závoj, který přistál v Klosterneuburgu
NÁZORY ČTENÁŘŮ
NÁZORY ČTENÁŘŮ: Protože Jiří Peňás i já k cestování do míst podél Dunaje bereme inspiraci z podivuhodné knihy Claudia Magrise Dunaj, byla jen otázka času, kdy se naše cesty protnou. Stalo se tak začátkem září za nádherného počasí v Klosterneuburgu a byl to zřejmě Jiří Peňás, kterého jsem potkal na ulici tohoto městečka, pokud to nebyl jeho dvojník, jak píší Wenzlovi z Berouna, kteří ho potkali na Tetíně.
Rovněž já dodám: „Dejte si na to pozor Jiří Peňási!“ Já jsem se dostal do Klosterneuburgu na kole z Tullnu po cyklostezce podél Dunaje a přiznám se, že primárně nebylo toto městečko cílem mé cesty (už jsem tam byl), ale nedaleká vesnice Kierling. Pro pozdní čas, zapadající slunce a také totální fyzické vyčerpání jsem musel návštěvu této vesnice k mé lítosti vynechat, neboť jsem se vracel zpět do Tullnu a Kierling je trochu mimo zpáteční cestu.
V Kierlingu totiž v sanatoriu dr. Hoffmanna, Hauptstrasse 187, strávil poslední týdny svého života Franz Kafka a zde také ve strašlivých bolestech zemřel. Takže doufám, že Jiří Peňás Kierling nevynechal, a že v dalším vyprávění nám napíše své dojmy z místa posledního pobytu Franze Kafky. Bude zajímavé porovnat jeho dojmy s povídáním Claudia Magrise.
Stará paní Dunayová, která pustila C. M. do bytu, ve které bydlel F. K., je zřejmě po smrti. Paní Hascherová, která něco kutila na spodním balkoně plném paroží a dalších loveckých trofejí, které si lze jen stěží spojit s posledními hodinami, kdy Kafka prováděl korektury Umělce v hladovění (jak píše C.M.), asi také.