Týdeník Echo: Agrofert a jeho regiony, vysychání české krajiny a cenzura sociálních sítí
Týdeník Echo
Titulním tématem nového čísla Týdeníku Echo je článek Petra Holuba nazvaný Poslední zhasne (jak se žilo čtyři roky v regionech pod vládou Agrofertu).
Autor mimo jiné tvrdí: „Bilance velkých měst ukazuje, že se nevyplácí zvolit za primátory kandidáty ANO. Dnes sedí pět Babišových lidí v čele radnic krajských měst. České Budějovice, Ostrava a Brno patří v bilanci Týdeníku Echo ke čtyřem nejhorším, o něco lépe je na tom Praha, jejíž reprezentace těží z minulosti. Mezi úspěšnými jsou jenom Pardubice, kde skutečně ANO nabídlo odborníka, totiž dosavadního tajemníka městského úřadu. Ještě hůř dopadla města, kde primátor za ANO nastoupil, pak se však hnutí rozpadlo. To se týká nepříliš úspěšného Liberce a posledního Ústí. Mezi čtyři nejlepší metropole patří všechny tři, které v radě nemají jediného Babišova člověka.“
Ve velkých vedrech vznikla studie přírodovědce Jana Pokorného Vysycháme vlastním přičiněním (Ztráta trvalé vegetace vede k extrémům teplot), její závěry jsou však stěží zpochybnitelné, protože vycházejí z exaktních měření.
Nedávné historii se věnuje Salon Týdeníku Echo; o tom, jak normalizace lámala charaktery (nejen v oblasti popkultury), hovoří s Jiřím Peňásem divadelní historička a kritička Lenka Jungmannová, hudebník Michal Prokop, hudební kritik Pavel Klusák a historik Michal Macháček.
„Kdyby Facebook zaměstnal opice, cenzurovaly by lépe.“ Tak zní výrok známého německého advokáta Joachima Steinhöfela, uplatněný Danielem Kaiserem v rozhovoru s ním. Ten se týká mazání a blokování příspěvků a okolností takzvaného Maasova zákona, který správcům sociálních sítí v Německu nařizuje „zjevně protiprávní“ obsah smazat do 24 hodin od nahlášení.
O minulosti a přítomnosti Bosny a Hercegoviny píše Marian Kechlibar v eseji Bosna v hledáčku světa (V balkánské zemi bojují o vliv tři velké civilizace: západní, pravoslavná a islámská). Fejetonem přispěl do tohoto čísla nedávný devadesátník Pavel Kohout.
Ondřej Štindl píše o Michaelu Jacksonovi, který by se dožil šedesáti let, Jaromír Slomek upozorňuje na končící výstavu věnovanou dvanáctiletému pobytu enfant terrible české literatury Ladislava Klímy v hotelu Krása v Praze-Vysočanech.
S Týdeníkem Echo vychází Speciál sPOLeCZně, který se věnuje minulosti, přítomnosti i budoucnosti česko-polských vztahů. Speciál, který vychází u příležitosti stejnojmenného festivalu, představuje příběh zapomenutého hrdiny z Bitvy o Británii nebo českého kněze, který ve Volyni zachraňoval Ukrajince i Poláky. V článku Nesnesitelně zásadový člověk Macieje Ruczaje je popsán osud první živé pochodně, která se postavila na protest okupaci Československa v roce 1968.