Ministr spravedlnosti Kněžínek podal demisi. Nahradí ho Benešová
Další změny ve vládě
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se rozhodl skončit ve funkci. Demisi už předal premiérovi Andreji Babišovi. Úřad opustí 30. dubna. Jeho nástupkyní se stane někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (NESTR), informuje Česká televize. Prezident Miloš Zemna byl již o návrhu premiéra na novou ministryni informován a hovořil s ní. Jmenuji ji 30. dubna společně s ostatními novými ministry.
Benešová aktuálně radí prezidentovi Miloši Zemanovi v oblasti justice. Výměna na ministra spravedlnosti může souviset se snahou ovlivnit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. O případu aktuálně rozhoduje státní zástupce Jaroslav Šaroch.
Jan Kněžínek v tiskové zprávě ve čtvrtek uvedl, že rozhodnutí dlouho zvažoval a původně ho směřoval na letní měsíce, ale nakonec jeho krok uspíšilo to, že „již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci ve funkci“. Skončí po zhruba deseti měsících k 30. dubnu a vrátí se zpět na úřad vlády.
Ministr napsal, že byl vždy profesionálním státním úředníkem a nikdy netoužil po politické kariéře. Své rozhodnutí ústně oznámil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v pondělí 15. dubna. „Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů,“ dodal vzhledem k tomu, že k 30. dubnu v Babišově kabinetu skončí i ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO).
Reakce politiků: Je za tím snaha ovlivnit Babišovu kauzu?
„Není to rozhodnutí pana Kněžínka, ale pana Babiše,“ domnívá se exministr spravedlnosti a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. „Dovedu si představit, že je za tím snaha ovlivnit personální obsazení státního zastupitelství, jak píší mnohá média, a tím i ovlivnit kauzu Andreje Babiše,“ dodal v rozhovoru pro ČT. Nová ministryně by podle Pospíšila mohla například odvolat vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou nebo nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
„Zcela zjevně vynucená demise pana ministra Kněžínka připravená deníky z holdingu Agrofertu v nás vyvolává velké obavy. Vysoce pravděpodobně souvisí s návrhem na obžalobu premiéra a dalších členů jeho rodiny. Pokládáme za naprosto nepřijatelné, aby vláda ČR byla ovlivňována osobními kauzami premiéra. Obáváme se, že premiér Babiš vyměnil ideu vládnutí za ideu kruhové obrany kolem své osoby,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Výměnu státních zástupců Benešová nechce, tvrdí Babiš
Opozice konec ministra spravedlnosti a nástup Marie Benešové do resortu kritizuje, podle premiéra Babiše ale opoziční politici nemají jiná témata než jeho jméno a Čapí hnízdo. „Každá změna v policii, nebo na GIBS byla interpretována ze strany opozice tak, že jde o Čapí hnízdo. Opozice nemá nic jiného než Čapí hnízdo. Je to skutečně absurdní příběh a politická kauza. Nikdo tam nic neukradl a nebyla tam žádná korupce. Kdybych nebyl v politice, nikdo o Čapím hnízdě nic netuší. Nemá to nic společného s mou politickou aktivitou. Je to akorát zneužíváno neustále proti mně a mé rodině a teď je zas nějaká informace, vždycky se to dozvím z médií, je to živá kauza, je to skutečně absurdní záležitost, ale chápu, že opozice nic jiného neumí,“ řekl předseda vlády ve čtvrtek České televizi.
Premiér Babiš tvrdí, že nová ministryně Marie Benešová nechystá změny na pozicích státních zástupců. „Určitě ne, myslím, že nechce. Různé spekulace, že někdo chce měnit nějaké státní zástupce, jsou nesmysl. Pokud by to někdo chtěl, mohli jsme to řešit už v minulosti. Je to v kompetenci vlády, není to ani v kompetenci ministra. On to může samozřejmě navrhnout, ale schvaluje to vláda. Nepředpokládám, že by tam byl takový návrh,“ dodal Andrej Babiš.
Jak zjistil deník Echo24 z několika nezávislých zdrojů, dalšími kandidáty na posty prvního náměstka ministra spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce jsou Stanislav Mečl, bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce a rovněž bývalý vrchní státní zástupce v Praze, a Daniel Volák, bývalý první náměstek ministra spravedlnosti.
Marie Benešová působila za Zemanovy vlády na konci devadesátých let jako nejvyšší žalobkyně. Po jeho prvním vítězství v prezidentských volbách v roce 2013 se stala jeho poradkyní pro oblast justice a spravedlnosti.
V minulém týdnu došlo ke změnám ve vedení ministerstva průmyslu a obchodu a resortu dopravy. Dosavadní šéfku průmyslu Martu Novákovou nahradí od května Karel Havlíček, na dopravě pak zasedne Vladimír Kremlík.
Prohlášení odcházejícího ministra Kněžínka
Ke dni 30. dubna 2019 jsem se rozhodl podat demisi na funkci ministra spravedlnosti, kterou jsem dne 15. dubna 2019 ústně oznámil premiérovi a následně mu ji písemně předal dne 16. dubna 2019. Toto své rozhodnutí jsem dlouho zvažoval a původně jsem ho směřoval spíše na letní měsíce, nakonec bylo akcelerováno tím, že jsem již nechtěl čelit mediálním spekulacím o mém konci ve funkci. Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů.
Rád bych panu premiérovi poděkoval za důvěru, kterou mi projevil tím, že mě na funkci ministra spravedlnosti navrhnul. Po celou dobu jsem se této funkci věnoval s plným nasazením. Moje zhruba desetiměsíční působení ve funkci ministra spravedlnosti pro mne bylo cennou osobní i profesní zkušeností, které si nesmírně vážím. Zároveň jsem přesvědčen, že jsem za dobu mého působení neudělal nic, za co bych se měl stydět, na ministerstvu spravedlnosti došlo v celé řadě směrů k pozitivním posunům a udělalo se velké množství práce. Ministerstvo spravedlnosti svému nástupci či nástupkyni předávám v dobré kondici a po proběhlé reorganizaci. Zároveň jsem plně připraven napomoci při řešení velkého množství úkolů, které za mého působení ve funkci ministra byly rozpracovány.
Nyní se vracím do své předchozí služební pozice odborného náměstka pro řízení Sekce Legislativní rady vlády na Úřadu vlády ČR a člena Legislativní rady vlády, kde jsem předtím řadu let působil a kde se budu věnovat právu a legislativě. Vždy jsem ostatně byl profesionálním státním úředníkem a nikdy jsem netoužil po politické kariéře.
Děkuji všem, kteří se mnou jako s ministrem spravedlnosti spolupracovali, a mému nástupci či nástupkyni přeji hodně úspěchů v nelehké ministerské práci.