Profese budoucnosti? Po Singapuru Babiš vzýval technologie, teď propaguje řemesla

Vysoká zaměstnanost

Profese budoucnosti? Po Singapuru Babiš vzýval technologie, teď propaguje řemeslaNOVÉ 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Česko má být do několika let jedním z technologických lídrů Evropy. Přeje si to předseda vlády Andrej Babiš, který nápad o technologicky orientované zemi představil na své cestě po Asii před měsícem. Nyní však trvá na tom, že budoucností jsou řemeslné profese. Na trhu práce je však nedostatek zaměstnanců ve všech oborech. Následující roky také přinesou nedostatek pracovních sil v oblasti informačních technologií kvůli rostoucí orientaci na automatizační projekty.

Premiér Andrej Babiš představil v lednu Českou republiku jako zemi budoucnosti. Vláda dokonce schválila dokument Inovační strategie 2019-2030, který vypracovala spolu s podnikateli, vědci, akademiky a zástupců veřejné správy. Podle plánu by se mělo Česko stát jednou z nejinovativnějších zemí Evropy. „Disponujeme mimořádným znalostním potenciálem, jsme technologicky orientovanou zemí a splňujeme nejpřísnější ekonomická kritéria. Kdy jindy se pustit do takto odvážných změn než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější ekonomiky v Evropě, kdy naše podniky dosahují rekordních výsledků a naši vědci získávají ve světě stále větší respekt,“ řekl v lednu Andrej Babiš.

Babiš také pochválil tuzemské vědce i společnosti. „Věda, výzkum a inovace, s tím si nás teď všichni musí spojovat,“ uvedl předseda vlády. Po návštěvě Veletrhu řemesel v únoru však prohlásil, že budoucnost vidí v podpoře manuálních prací. „Snažím se s tím něco dělat, chceme zavést praktickou výuku do škol, předmět zvaný technika. Podporovat řemesla. Podle mě je v tom budoucnost,“ uvedl Babiš na svém facebookovém profilu.

Kvůli vysoké zaměstnanosti je však nedostatek pracovních pozic v mnoha odvětvích. Netýká se to pouze řemeslných profesí. „Řemeslníků je stejný nedostatek jako IT lidí a potřeba budou všichni,“ uvedla pro Echo24 marketingová manažerka agentury Grafton Recruitment Jitka Součková. „Protože se stále mluví o automatizaci, tak zase budou potřeba i IT lidé více než teď. Nedá se na to pohlížet černobíle,“ řekla.

Podobně hovoří i Alžběta Honsová z personální agentury Randstad. „Nedostatek lidí obecně, a kvalitních tím spíš, panuje naprosto ve všech exaktních a technických oborech. Z hlediska perspektivy do budoucna mají právě tyto obory smysl a to na všech úrovních vzdělání. Řemeslníků, kteří by dobře ovládali své řemeslo, je skutečně nedostatek,“ uvedla pro Echo24 Honsová.

Podle ní je však budoucnost také v IT profesích. Technologie navíc pronikají do různých oborů, kde si je v minulosti šlo jen obtížně představit. „Na příkladu mého oboru, což je marketing, je krásně vidět, jak posunutí do digitálu změnilo a mění požadované profily lidí ze strany zaměstnavatelů. Totéž v obchodě – sales se stále více automatizuje a digitalizuje, technologie ale najdete skutečně všude,“ řekla Alžběta Honsová.

Oblast informačních technologií se vyvíjí velmi rychle a odborníci jsou z této profese jedni z nejžádanějších. Společnosti už nyní musejí svým zaměstnancům nabízet vyšší platy a zajímavé benefity. V současné době je patrně největší poptávka pro programátorech a vývojářích.

„Rostoucí orientace na automatizační projekty napříč obory způsobily zvýšenou poptávku po IT specialistech a odbornících nového typu. V tuto chvíli jde nejčastěji o specialisty na RPA (robotická procesní automatizace) či AI (umělá inteligence), například návrháři či trenéři robotického softwaru, do budoucna však budou mezi nejžádanější pozice patřit datoví vědci a analytici, experti na digitální transformaci, správci sociálních médií a digitálního obsahu a specialisté na zákaznickou zkušenost,“ uvedl pro Echo24 ředitel ABSL Jonathan Appleton.

IT prostupuje i do řemesel

Řemeslné profese jsou podle odborníků dražší skoro o třetinu v porovnání s rokem 2016. Hlavní příčinou je zdražování řemeslných prací právě z důvodu nedostatku pracovní síly na trhu. Lidé jsou navíc ochotni investovat do práce řemeslníků větší finanční prostředky. „Vůbec největší nárůst poptávek jsme v posledních dvou letech zaznamenali u zednických prací (+52 %). Výrazně vzrostl také zájem o práce malířské (+23 %), instalatérské (+20 %) a drobné rekonstrukce různého typu (10 %),“ uvedl Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu nejřemeslníci.cz.

Zájem o řemesla potvrzuje i ředitel personální agentury Adecco v Česku a na Slovensku. „Poptávka po řemeslnících je aktuálně zásadně vyšší než kdykoli v minulosti. Jejich nedostatek na pracovním trhu je však již dlouhodobější trend, chybí jich tisíce,“ řekl pro Echo24 Ondřej Wysoglad.

Upozorňuje však, že IT prostupuje i do řemeslných oborů. „Kvůli většímu využívání nových technologií ve všech oblastech budeme v budoucnu potřebovat čím dál více odborníků z oboru IT. Stále platí, že řemeslo má zlaté dno, a to bude přetrvávat i v budoucnosti. Je však důležité si uvědomit, že řemeslo již není jen náročná manuální práce. Řemeslníci využívají řadu počítačově řízených strojů, k jejichž údržbě jsou zapotřebí právě i odborné znalosti z oblasti IT,“ uvedl Wysoglad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Řemeslo má zlaté dno, firmy se perou o řezníky

Chybí tisíce řemeslníků, kuchařů či švadlen. Firmy doufají v Ukrajince

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články