Další po USA, Guatemala otevřela ambasádu v Jeruzalémě

uznání hlavního města

Další po USA, Guatemala otevřela ambasádu v JeruzaléměNOVÉ
ambasáda Guatemaly Foto:

Foto: printscreen - youtube / euronews

1
Svět
Sdílet:

Guatemala otevřela v západním Jeruzalémě své velvyslanectví v Izraeli. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil prezident této středoamerické země Jimmy Morales a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Stalo se tak dva dny poté, co bylo v Jeruzalémě slavnostně otevřeno velvyslanectví Spojených států. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

„Není náhodou, že Guatemala je mezi prvními státy, které otevírají ambasádu v Jeruzalémě. Vždy byla mezi prvními. Byli jste druhou zemí, která uznala nezávislost Izraele,“ uvedl Netanjahu v projevu ke guatemalským diplomatům.

Guatemalský prezident Morales prohlásil, že Izrael, Spojené státy a jeho země „pojí přátelství, odvaha a loajalita“.

Koncem května plánuje velvyslanectví v Jeruzalémě otevřít také Paraguay.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že tam z Tel Avivu přesunou své velvyslanectví. Několik dnů poté se pro stejný krok rozhodla Guatemala.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy se konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Guatemala a několik dalších zemí mělo ambasády v Jeruzalémě v minulosti. Když ale Izrael v červnu 1980 schválil zákon, v němž Jeruzalém prohlásil za „své nedělitelné věčné hlavní město“, rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzvala státy, které měly svá velvyslanectví v Jeruzalémě, aby svůj zastupitelský úřad přemístily do Tel Avivu.

Poradce šéfa palestinské samosprávy Saíb Irikát v reakci na dnešní přesun uvedl, že „Guatemala se rozhodla stát na špatné straně historie, stát na straně porušování mezinárodního práva a lidských práv a učinit agresivní krok proti pro palestinskému lidu a arabskému světu“.

Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

Čtěte také: Palestinské velvyslanectví v ČR kritizovalo přesun ambasády USA

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články