Společnosti Gomanold a J&T Banka nabídnou pomoc nezajištěným věřitelům skupiny Arca
ZÁVAZKY SKUPINY ARCA
Nezajištění věřitelé investiční skupiny Arca, která minulý týden oznámila, že nevyplatí všechny své závazky, se zřejmě dočká podporu od společností Gomanold a J&T Banka. Ty totiž připravují nabídku, která by věřitelům měla pomoci získat v co nejkratší době alespoň část investovaných prostředků zpět a maximalizovat dlouhodobý výtěžek z aktiv.
„Cílem není záchrana skupiny Arca jako takové, ale pomoc nezajištěným věřitelům získat v co nejkratší možné době alespoň část investovaných prostředků zpět a maximalizovat dlouhodobý výtěžek ze zpeněžení aktiv skupiny Arca,“ uvedla J&T Banka v tiskové zprávě. Podle ní je prioritou především ochrana zájmu věřitelů.
„Distancujeme se od sporů mezi zakladateli skupiny Arca a jejím současným vedením, které z dosavadních jednání i mediálních vystoupení vnímáme. Očekáváme od všech zúčastněných konstruktivní přístup, který věřitelům dopomůže s monetizací jejich pohledávek,“ uvedla tisková mluvčí banky Monika Veselá. „Při řešení situace jsme připraveni spolupracovat i s dalšími subjekty, které stejně jako my, mají za cíl rychlý a koordinovaný postup věřitelů,“ dodala.
„Bude-li chystaná nabídka pomoci přijata dostatečným kvórem věřitelů, zajistíme finanční stabilizaci těch společností ze skupiny ARCA, které mají s ohledem na problémy jejich mateřské firmy ztížený přístup k financování,“ uvedla Veselá. Ta dodala, že podrobnosti k připravované pomoci budou představeny v nejbližších dnech.
Česko-slovenská investiční skupina Arca minulý týden slovy svého většinového spoluvlastníka Rastislava Veliče oznámila, že nevyplatí v plné míře všechny své závazky v hodnotě stovek milionů eur a chce dosáhnout restrukturalizace pod ochranou soudů. Veliče citoval slovenský portál Denník E. Skupina se dostala do potíží v souvislosti s koronavirovou krizí, v Česku i na Slovensku její větve již získaly ochranu před věřiteli.
„Očekávám, že naši klienti při oddlužení získají zpět výrazně či určitě více než polovinu svých peněz. Před koronakrizí byly naše závazky a hodnota majetku Arcy na vyrovnané hodnotě zhruba jedné miliardy eur. Koronakrize, samozřejmě, hodnotu firem o něco snížila," uvedl Velič. Arca má stovky věřitelů.
Skupina se podle něj celou situaci rozhodla řešit slovenskou restrukturalizací nebo českým insolvenčním řízením. „Ve které z obou zemí, kde působíme, požádáme soudy o oddlužení, nyní ještě není jasné," řekl Velič, podle kterého příslušný návrh ohledně oddlužení bude podán odhadem na konci září.
S ohledem na výši majetku skupiny Velič očekává, že Arca získá povolení k oddlužení. V rámci restrukturalizace podle něj zvláště nezajištění menší věřitelé získají vždy více než při konkurzu.
Podle Veliče skupina v srpnu jednala s investorem o vstupu do firmy, ale očekávaný kapitál od něj nedorazil. Denník E napsal, že Arca již v červnu přestala proplácet své směnky a dluhopisy.