1 BREXIT

Brusel zkasíruje cestující Brity. Za návštěvu Evropské unie budou muset zaplatit a vyplnit formulář

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Ačkoliv se ještě před měsícem tvářila Evropská unie vstřícně vůči zachování určité bezvízové povinnosti pro občany Británie po brexitu – pokud se britská strana zachová stejně vůči občanům EU – budou muset nakonec Britové před vstoupením na půdu členských států Unie přece jen platit. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Před zhruba měsícem navrhla Evropská komise po brexitu pro britské občany bezvízové cestování do zemí EU. Novinářům to tehdy po jednání komise řekl její první místopředseda Frans Timmermans. „Základní zprávou je – my se zachováme k vám stejně jako vy k nám. A bezvízové cestování je pro všechny nejlepší a nejjednodušší,“ poznamenal Timmermans.

Navržený bezvízový styk měl občanům Spojeného království umožnit cestovat do schengenského prostoru a některých dalších států nejdéle na 90 dní. K tomu mělo dojít dokonce i v případě takzvaného tvrdého brexitu, tedy opuštění EU bez dohody.

Nyní však Evropská komise potvrdila, že budou britští občané platit za cestování do států Evropské unie hned, jak přestanou na území Británie platit unijní zákony o volném pohybu osob. Mluvčí předsedy komise Jeana-Claudea Junckera sdělila, že pro Brity vznikne povinnost vyplnit online formulář a zaplatit poplatek 7 liber (zhruba 200 Kč). Po schválení pak vznikne nárok na tříletý opakovaný vstup na území států EU.

Spojené království bude totiž spadat mezi země zahrnuté do programu ETIAS (European travel information and authorisation scheme), který se inspiruje v obdobném systému fungujícím v USA. Jeho účelem má být větší ochrana hranic Unie proti pašerákům lidí a terorismu. Platit má od roku 2020 pro všechny státní příslušníky ze zemí mimo Evropskou unii vstupující do schengenského prostoru.


Čtěte dále: VIDEO: „Mlhavá“ Mayová. Premiérka vzrušeně debatovala s Junckerem. Oficiálně je spokojená

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.