Žižka z hlediska své doby masový vrah nebyl
TÝDENÍK ECHO
Událostí roku v české knižní produkci je nepochybně mohutná monografie Jana Žižky z pera historika Petra Čorneje. Známý medievalista předkládá své životní dílo devadesát let po detailní studii o husitském válečníkovi od Josefa Pekaře. Téma Žižka totiž kupodivu není ani dnes pro současníky vyhaslé. Přinášíme ukázku z rozhovoru s Petrem Čornejem, který najdete v aktuálním čísle Týdeníku Echo.
Výchozí otázka nemůže být jiná než: Byl Jan Žižka masový vrah, nebo hrdina?
Ale ta otázka je ahistorická. Z hlediska své doby rozhodně žádný masový vrah nebyl. Jednal ve jménu vyšší pravdy, sám by řekl boží nebo svaté pravdy, což ho v očích husitů ospravedlňovalo. Stejně tak ani křižáci nebyli z katolického pohledu masoví vrazi. I oni jednali ve jménu nejvyšší pravdy. Ve středověkém chápání se za vraždu považovalo usmrtit někoho bez soudu, což se ovšem nevztahovalo na spravedlivou válku, kterou podle svého přesvědčení husité i jejich nepřátelé vedli. Otázku, jestli byl masový vrah, do Žižkova příběhu vnáší až moderní doba. Pro většinu husitů byl Žižka samozřejmě hrdina.
Byl Žižka český nacionalista?
To ne. Byl to upřímně cítící Čech a sdílel český mesianismus, představu, že právě na Čechy pohlédl milostivě Bůh a vyjevil jim závaznou podobu svého zákona, k němuž oni mají povinnost přivést celý křesťanský svět. To ovšem souvisí s érou Karla IV., kdy země prožila obrovský rozkvět, kdy náhle z někdejší periferie dostihla vyspělou Evropu. A když pak vypukly všechny ty průšvihy za Václava IV., ptali si Češi: Jak je to možné? Na nás přece Bůh pohlíží příznivě. Vždyť kolik my tu máme kostelů a jak jsme zbožní! Celá Evropa je v krizi, my jí ukážeme, jak z toho ven.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.