„Ještě tři týdny, aby se vyprázdnily nemocnice.“ Hamáček brání vládní opatření
VLÁDNÍ OPATŘENÍ
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) brání nadále opatření vlády proti šíření koronaviru, i když čísla neklesají tak výrazně, jak vláda doufala. „Čísla klesají, je to důkaz toho, že opatření fungují. Kdyby nefungovala, máme kolem 20-25 tisíc případů a zdravotnictví by zkolabovalo,“ uvedl Hamáček v pořadu Partie v televizi Prima. Podle něj jsou ještě nutné asi tři týdny stávajících opatření, aby se vyprázdnily nemocnice, poté se dá počítat s rozvolňováním. Trvá ale na tom, že rozvolňování po třech týdnech původně nesliboval. „Nikdy jsem neříkal, že za tři týdny vypukne ráj na zemi,“ řekl. „Přece se nestřelíme do hlavy,“ dodal.
Za nárůstem případů Hamáček vidí intenzivní testování na pracovištích. „To, že narůstaly případy minulý týden, bylo kvůli testování na pracovišti. Kdyby nebylo, už minulý týden čísla padala v průměru o 2000 denně,“ řekl Hamáček. Firmy nad 250 zaměstnanců musely první kolo testování dokončit do minulého pátku, středně velké podniky do pondělí. Ve veřejném sektoru s více než 50 zaměstnanci stanovila vláda konečný termín pro první cyklus testování na středu. Zapojeny jsou také společnosti s deseti až 49 pracovníky. První kolo testování musejí zvládnout do 26. března. Testování je povinné také na úřadech a v dalších veřejných institucích s méně než 50 zaměstnanci, dokončeno musí být do 30. března.
„Žádná klíčová věc nechybí. Máme pokryto skoro všechno, opatření v Česku jsou stejná jako v ostatních státech. Oproti Portugalsku ještě plošně testujeme ve firmách. V této fázi nehrozí kolabs,“ podotkl Hamáček. Právě Portugalsko dává České republice za příklad. Česko podle něj přijalo obdobná opatření jako západní země, která se dokázala z katastrofální situace dostat asi po dvou týdnech opatření.
Hamáčkovi částečně oponoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Pokles tady je, ale není takový, abychom to mohli prohlásit za strmý pád. Největší problém je ztráta důvěry obyvatel v ta opatření,“ myslí si. „Jsme po třech týdnech, kdy mělo být líp a zase se dozvídáme, že za tři týdny bude líp, tedy v půlce dubna. Vláda by se měla zaměřit na to, aby více vysvětlovala a méně zakazovala,“ dodal. Uvedl, že by rád viděl data, podle kterých opatření skutečně zabírají.
„Ať Hřib řekne, která opatření nefungují. Řekli jsme, ať lidé zůstanou doma a situace se zlepšila. Opatření zafungovala, pomalu jen kvůli antigenům. X tisíc lidí by normálně chodilo po fabrice a nemoc šířili. Jako Česká republika jsme zase o trochu napřed,“ řekl Hamáček.
Ministr vnitra si myslí, že by mohlo stačit prodloužení nouzového stavu o čtrnáct dní, tedy do 11. dubna. „Nouzový stav musí do sněmovny, projednáme to v pondělí. Shoda je minimálně čtrnáct dní prodloužení. Doufám, že by 14 dní mohlo stačit.“ Když se denní přírůstek nakažených dostane pod 5 tisíc případů, může se prý začít rozvolňovat. „Pak bychom mohli zrušit zákaz mezi okresy a dojet to na mírnějších opatřeních,“ řekl. Nouzový stav je aktuálně vyhlášen do 28. března.
Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. V sobotu odhalily laboratoře v zemi 5443 nakažených, což bylo zhruba o 1500 méně než před týdnem. Opět také kleslo reprodukční číslo, které je nyní na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Počet lidí, kteří s nákazou covidem-19 zemřeli, vzrostl na 24.667.
Navzdory poklesům zůstává kapacita nemocnic stále takřka vyčerpaná, ovšem i v tomto případě se situace lepší. K sobotě bylo v nemocnicích 8168 pacientů s koronavirem, proti pátku to byl pokles téměř o 600 hospitalizovaných. Na začátku týdne bylo v nemocnicích více než 9400 covidových pacientů. Výrazně pomaleji ale klesá počet lidí v těžkém stavu. V sobotu jich bylo 1970, na začátku týdne 2054.