Bidenova tajná zbraň: nuda
ECHOPRIME
Pokud 3. listopadu bude Donald Trump znovuzvolen, je dost možné, že za přelomový moment bude označena smrt soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Baderové Ginsburgové. Její skon má totiž potenciál celé klání naprosto zvrátit. Přitom momentální situace nevypadá pro Trumpa nijak růžově. Podle agregátoru volebních průzkumů RealClearPolitics prezident momentálně zaostává celonárodně za Joem Bidenem o 6,9 procentního bodu.
V přelétavých státech, které nejsou tradičně ani demokratické, ani republikánské, Trump ztrácí v průměru 3,6 procentního bodu. V Iowě, kde Trump v roce 2016 vyhrál o více než 9 p. b., nyní vede pouze o 1,4. Biden má teoretickou šanci zvítězit v republikánských baštách, jako je Georgie nebo Texas. Navíc v některých státech volby již začaly. Státy jako Wyoming, Virginie, Jižní Dakota nebo Vermont umožňují volit až 45 dnů před volbami. Jak se klíčový den bude blížit, států umožňujících brzké hlasování bude přibývat. V roce 2016 bylo 36,6 % hlasů bylo odevzdáno před dnem voleb. Zprávy z demokratické Virginie, kde již nyní čekají lidé hodiny na odevzdání svého hlasu, naznačují, že nadšení volit mezi demokraty je velké. Celkově je Biden v mnohem silnější pozici než Hillary Clintonová před čtyřmi roky.
Dobrá zpráva
Smrt Baderové Ginsburgové to však může změnit. Zaprvé soudkyně byla nefalšovaná liberální a kulturní ikona. Vznikl o ní dokument i životopisný film, o jejím přátelství s konzervativním kolegou Antoninem Scaliou vznikla opera, ve filmu Lego příběh 2 se objevila její animovaná verze. Z čistě politického hlediska úmrtí takto populární osoby je pro Trumpa dobrá zpráva. V kritické době vytlačí ze zpravodajství pandemii koronaviru, což mu může jen prospět. Navíc boj, který se ohledně nahrazení Baderové Ginsburgové spustí, bude nejspíš dominovat v médiích až do voleb.
Jsou tu však i další důvody. Nic nemá potenciál tak sjednotit Republikánskou stranu jako boj o místo v Nejvyšším soudu. Byl to Trumpův slib jmenovat na uvolněné místo po Scaliovi prověřeného konzervativního soudce, který přesvědčil váhající sociální konzervativce, aby mu to v roce 2016 hodili. Když se v roce 2018 nominační proces Bretta Kavanaugha zvrhl v chaotickou bitvu, celá strana dokázala táhnout za jeden provaz. V zákulisí pro Kavanaugha pracoval i George Bush mladší, který se jinak se současným prezidentem nemusí. Meghan McCainová, moderátorka a dcera senátora Johna McCaina, jejíž celá rodina je s Trumpem na nože, prohlásila, že boj o Kavanaugha radikalizoval i ji.
Trumpova nominantka na místo po Baderové Ginsburgové je Amy Coneyová Barrettová. Bylo jasné, že to bude žena, a to ze tří důvodů. Zaprvé se očekává, že místo po ženě zaplní zase žena. Druhé dva jsou důležitější. Trump potřebuje nahnat podporu mezi takzvanými „matkami z předměstí“, u nichž notně ztrácí. Nominace Coneyové Barrettové by mohla pomoci. U ženy je také menší šance, že se demokratům podaří na poslední chvíli vytáhnout nějaké pochybné obvinění ze sexuálního obtěžování, jako se to stalo Kavanaughovi.
Celý text Ondřeje Šmigola si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.