Naše vakcíny nemají „příliš vysokou“ ochranu, přiznala Čína. Chce je proto míchat
ÚČINNOST ČÍNSKÝCH VAKCÍN
Ředitel Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) přiznal nízkou účinnost domácích vakcín proti covidu-19. „Nemají příliš vysokou míru ochrany,“ uvedl Kao Fu na sobotní konferenci ve městě Čcheng-tu na jihozápadě země. Čínská vláda proto podle něj nyní v rámci řešení problému zvažuje namíchání koktejlu z více druhů vakcín, píše agentura Associated Press.
Čínské vakcíny „nemají příliš vysokou míru ochrany,“ přiznal ředitel CDC Kao Fu v sobotu. „Nyní se formálně zvažuje, zda bychom měli pro imunizaci použít směs několika vakcín vzniklých různými technologiemi,“ dodal Kao Fu. Bylo to vůbec poprvé, co takto vysoký čínský úředník otevřeně mluvil o relativně nízké účinnosti domácích vakcín, které vyrábí společnosti Sinopharm, Sinovac nebo firma CanSino Biologics.
Druhou zvažovanou cestou, jak zefektivnit účinnost domácích vakcín, může být podle něj také zvýšení počtu očkovacích dávek nebo úprava intervalu mezi očkováním.
Sinovac je účinný jen z 50,4 %, vyplývá z brazilské studie
Konkrétně vakcína od čínské firmy Sinovac má být podle brazilské klinické studie účinná jen z 50,4 %. Pro schválení brazilskými regulačními autoritami je přitom potřeba prokázat účinnost alespoň 50 %. Další vakcíny vyvinuté společnostmi Pfizer a BioNTech nebo Moderna mají však podle informací serveru BBC účinnost o poznání vyšší (asi 95 %), vakcíny od společnosti AstraZeneca pak asi 70 %.
Vakcíny vyrobené dvěma státními výrobci léků, Sinovacem a Sinopharmem, byly podle čínského ministerstva zahraničí dosud exportovány do 22 zemí, a to včetně zmíněné Brazílie, Mexika, Turecka, Indonésie či Maďarska. Očkuje se jimi pochopitelně i v Číně, která zatím neschválila žádnou cizí vakcínu.
Někteří odborníci nejen v Číně tvrdí, že míchání vakcín nebo postupná imunizace mohou zvýšit účinnost očkování. Vědci ve Velké Británii nyní studují obdobnou možnou kombinace přípravku Pfizer-BioNTech a vakcíny AstraZeneca.