Otisky prstů nestačí. Čínská přírodní rezervace začala návštěvníkům skenovat obličeje
TECHNOLOGIE
Univerzitní profesor se rozhodl zažalovat čínskou přírodní rezervaci, která se rozhodla po návštěvnících vyžadovat registraci do systému pro rozpoznávání tváře. Předtím přitom stačil „pouze“ otisk prstu. Jde o jeden z prvních výrazných sporů o rostoucí využívání technologií čínským státem, píše britská BBC.
Profesor Guo Bing, který přednáší právo na Zhejiang Sci-Tech University, se o změně dozvěděl ze zprávy, v níž rezervace informovala o upgradování systému. Podle nových pravidel se pak návštěvníci musí zaregistrovat naskenováním svých obličejů, stálo ve zprávě. Doposud se přitom několikaletý návštěvník přírodní rezervace prokazoval pomocí otisku prstů. „Jasně jsem vyjádřil svou nespokojenost se sbíráním dat pro rozpoznání tváře,“ řekl Guo Bing serveru The Paper.
Podle Guo Binga rezervace porušuje tímto postupem zákon a jeho žaloba vyvolala v zemi mnohem širší debatu o obrovském množství dat, které Čína schraňuje o svých občanech. Přírodní rezervace se v reakci na to rozhodla ke kompromisu, podle nějž si mohou návštěvníci vybrat, zda budou pro vstup používat původní systém otisků prstů nebo zvolí systém pro rozpoznávání tváře.
Přírodní rezervace je jenom jednou z mnoha institucí, které chtějí zavést podobné systémy u svých vstupů. Čína v posledních pěti letech rozpoznávací kamerové systémy značně rozšiřuje, píše BBC.