Kolem „mlátičky“ Ondráčka bude ještě horko. ANO nedrží slovo, zní od Pirátů

Ostrá vyjednávání ve sněmovně

Kolem „mlátičky“ Ondráčka bude ještě horko. ANO nedrží slovo, zní od PirátůNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Piráti ostře vystoupili proti hnutí ANO. Uvedli, že je první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek podrazil, že nedrží slovo. Na poslance proto čeká další den ostrého vyjednávání. Piráti trvají na tom, aby byl do čela Stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny zvolen jejich kandidát. Komunistům se zase nelíbí, že strany nehlasovaly do vedení komise pro kontrolu činnosti GIBS pro jejich Zdeňka Ondráčka.

Piráti tvrdí, že je Jaroslav Faltýnek „podrazil“, když jim slíbil post předsedy komise pro fungování Poslanecké sněmovny, ale nakonec byl na úkor jejich kandidáta Ondřeje Profanta zvolený komunista Pavel Kováčik. „ANO se kamarádí s komunisty. Zřejmě přišel silný požadavek od KSČM, u které je největší pravděpodobnost, že jim podpoří vládu, že tento post chtějí, takže si to vyhandlovali,“ uvedl pro deník Echo24 předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Udělali jsme dohodu, na které byli přítomni předsedové všech poslaneckých klubů. A její součástí bylo, kolik který klub dostane komisí a jaké komise to budou. Naší vyjednávací preferencí byl předseda komise pro fungování Poslanecké sněmovny. To nám bylo přislíbeno a ještě 10 minut před hlasováním potvrzeno panem Faltýnkem. Následně nás ANO podvedlo. Považuji to za neseriózní jednání,“ řekl Michálek. „Podle mě pak nemá vůbec smysl, abychom o něčem dalším jednali, pokud ANO nedrží slovo, které dá, pokud neplatí jeho podaná ruka,“ dodal. Redakce Echo24.cz se snažila získat reakci Jaroslava Faltýnka, mobilní telefon však nezvedal.

Piráti na dodržení dohody trvají a ostatní poslanecké kluby kvůli tomu vyzvali ke schůzce. „Zatím jsme ale ještě nedostali žádnou reakci,“ dodal Michálek v pondělí odpoledne s tím, že není možné, aby se vytvářely dohody a pak se strany takhle podrážely. Pavel Kováčik ale uvedl, že se svého postu nevzdá. „Poslanecká komise mě zvolila 107 hlasy. Jestli s tím je problém, tak nechť mě odvolají, já nebudu rezignovat,“ řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Kováčik dodal, že pokud je řeč o nedodržených dohodách, tak totéž platí i na Zdeňka Ondráčka (KSČM). Ten v 1. kole nebyl zvolený do čela pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráčkova nominace přitom vzbuzuje kontroverze. Jedná se totiž o předlistopadového policistu, který se v roce 1989 podílel na policejních represivních opatřeních proti studentským demonstracím. V 2. kole by se o Ondráčkovi mohlo hlasovat dnes.

Piráti přitom nemají nic proti tomu, aby komisi vedl poslanec z KSČM. Konkrétně pro Ondráčka ale hlasovat nebudou. Podle Michálka má stejný postoj i hnutí ANO. „Myslím si, že ANO nechce podpořit pana Ondráčka, aby si nepoškodilo veřejný obraz,“ uvedl pro server Echo24. Kováčik ale jasně odmítl, že by komunisté Ondráčkovu nominaci stáhli. „Mimo jiné je pro to nejlépe kvalifikován. Nemáme důvod ho stahovat. Uskuteční se druhé kolo a pak se uvidí. Jiného kandidáta nemáme,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Komunista Ondráček neuspěl. Předsedou komise pro GIBS zatím nebude

„Dohoda je buď všech, nebo není.“ KSČM trvá na Ondráčkovi v komisi pro GIBS

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články