Vězně nemá kdo hlídat. Věznice lákají na náborový příspěvek 150 tisíc korun

Nedostatek dozorců

Vězně nemá kdo hlídat. Věznice lákají na náborový příspěvek 150 tisíc korunNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Českým věznicím chybí zaměstnanci. Nejhorší podstav je v Praze, problémy mají ale i další věznice v České republice. Stávající dozorci se tak často dostávají do situace, kdy už nemohou brát další přesčasy. Vězeňská služba se proto snaží svou nalákat nové uchazeče, jejich zájem upoutalo až vypsání náborového příspěvku 150 tisíc korun po půl roce služby a další benefity.

V České republice je v současnosti 610 volných pracovních míst pro strážné, justiční stráž a dozorce a 358 pro občanské zaměstnance. Nejhorší situace s nedostatkem dozorců je ve věznicích v Praze na Pankráci a na Ruzyni, kde chybí přes 100 příslušníků vězeňské služby, tedy dozorců, strážných či příslušníků justiční stráže. Právě proto zde nabízí vězeňská služba nejvyšší náborový příspěvek, který činí 150 tisíc korun.

Výše příspěvku je odstupňována podle volných míst v jednotlivých věznicích, uchazeč ho dostane krátce po přijetí. „Uchazeč projde přijímacím řízením, musí splnit všechny testy, nastoupí na zkušební dobu půl roku a pak má nárok na náborový příspěvek,” uvedla pro server Echo24 mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová. Podmínkou je však doba služby alespoň šest let, jinak musí dozorce adekvátní částku vrátit.

Nedostatek pracovníků řeší věznice často pomocí přesčasů, přitom se snaží hledat nové zájemce o práci dozorce. „Věznice se prezentují na veletrzích práce, řeší to regionálně, oslovujeme školy, připravujeme náborové video, využíváme prakticky všechny možné mechanismy personálního marketingu,” dodala mluvčí Kučerová s tím, že vězeňská služba po zahájení kampaně registruje zvýšený zájem o tuto pracovní pozici.

Nástupní plat dozorce v České republice je 23 tisíc korun hrubého. K tomu má nárok na zvláštní příplatek, který se přiznává za práci ve ztížených a zdraví škodlivých pracovních podmínkách. Například ve věznicích Pankrác a Ruzyně je tento příplatek až 5980 korun.

Mezi benefity patří šest týdnů dovolené, příspěvky na stravování, rekreaci a bezúroční půjčky. Po patnácti letech služby může dozorce využít každoroční čtrnáctidenní ozdravný pobyt v lázních. V případě odchodu po této době má nárok na výsluhový příspěvek, který je měsíčně vyplácen do doby odchodu do starobního důchodu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Běžné vězeňské debaty. Žádné vraždy jsem neplánoval, hájí se Barták u soudu

Politický proces ve Vietnamu. Právník dostal 15 let, do vězení jde dalších pět lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články