Návrat brexitových válek. Vyjednávání o obchodní smlouvě jsou v problémech
ECHOPRIME
Brexit je zpět! Vypadalo to, že jsme se ho zbavili navždy, že vše už je vyřešeno, nebo že ho zabil covid-19. Jenže jak už se psalo po 31. lednu, kdy Británie formálně opustila EU, nic se nezměnilo. Monarchie vstoupila do přechodného období, ve kterém je čas vyjednat novou obchodní dohodu s kontinentem. Pak přišel koronavirus a s ním spojené ekonomické těžkosti. Nastala otázka, jestli si Británie může dovolit dva hospodářské otřesy za sebou. Navíc vyjednávání se zpomalilo, evropský šéfvyjednávač Michel Barnier onemocněl koronavirem. Šířily se spekulace, že přechodné období bude muset být prodlouženo, a tím pádem reálný brexit odložen. Pak však britská vláda vzkázala, že to je nepřípustné. V půli května rozhovory o obchodní dohodě ztroskotaly.
„Podařil se nám jen velmi malý pokrok ve většině nejdůležitějších neshod mezi námi,“ stěžoval si po posledním kole vyjednávání hlavní britský negociátor David Frost.
Hlavní problémy jsou dva. První se týká rybářských práv. Vody kolem Británie patří mezi nejlepší loviště v Evropě. Podle společné rybářské politiky mohou země navzájem lovit ve svých vodách. V praxi to znamenalo, že všichni lovili u Británie. Zvlášť francouzští rybáři jsou na tom závislí a hrozí, že pokud Britové po uplynutí přechodného období zablokují přístup do svých vod, bude to znamenat konec jejich odvětví.
Britská vláda zas slíbila, že své rybáře rozhodně při vyjednávání neobětuje. Zdá se, že spor nemá řešení. Ve skutečnosti i Barnier uznává, že evropské požadavky ohledně rybářství, tedy stejný přístup jako dosud, jsou trochu moc. Nemůže však přijmout britský kompromis, totiž vyjednané roční kvóty pro nebritské rybáře, nedovolují mu to instrukce členských států. Ty by možná byly ochotné instrukce změnit, ale kvůli pandemii nikdo nemá čas nad tím uvažovat.
Vážnější spor je okolo takzvaných „rovných podmínek“, jak říká EU požadavku, aby Británie následovala evropské právo v oblastech environmentálních regulací, zaměstnaneckých pravidel a státní pomoci. Navíc žádá, aby v těchto oblastech měl poslední slovo Soudní dvůr EU.
Celý text si můžete přečíst na EchoPrime nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.