Rušit lůžka nechci, říká ministr zdravotnictví Vojtěch. „Praktici” by podle něj mohli mít výjimku z EET

ZMĚNY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Rušit lůžka nechci, říká ministr zdravotnictví Vojtěch. „Praktici” by podle něj mohli mít výjimku z EETROZHOVOR
Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Vlnu kritiky na sebe ještě před svým jmenováním přivolal nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), když hovořil o redukování počtu lůžek. Řešit problém nevytížených nemocnic, které vykazují péči uměle, není ale podle jeho slov v rukou ministerstva. Řešením by mohla být specializace některých nemocnic v určitých oblastech medicíny, tak jako třeba vyhlášený Ústav chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou.

Ještě před vaším jmenováním do funkce se vám podařilo „vyvolat bouři“ výrokem o redukování počtů lůžek v nemocnicích. Poté jste říkal, že to bylo vytrženo z kontextu. Jak jste to myslel?

Já jsem v tomto směru vycházel pouze z nějakých statistik OECD, že je tady průměrný počet lůžek. Na druhou stranu je k tomu třeba přistupovat individuálně. Určitě jsem to nemyslel tak, že se tady šmahem zruší tisíce lůžek. Je potřeba to řešit individuálně. Třeba za pana bývalého ministra Hegera myslím že právě bylo prohlášení zrušíme deset tisíc lůžek. Takhle to nelze dělat – musí se k tomu přistupovat nemocnice od nemocnice. Jsou nemocnice, kde lůžka na některých odděleních skutečně nejsou vytížena, a tam je pak třeba asi nějaká změna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

To znamená, že by se nešlo o plošné pravidlo…

Rozhodovalo by se to v souvislosti s lokalitou a vytížením té konkrétní nemocnice a i konkrétního oddělení. Lidé mi pak psali, že někde je nemocnice přetížená a ještě zrušit lůžka, že by to bylo hrozné. To určitě takto nemůže být. Pokud je nemocnice přetížená, tak to není ten příklad, kde by mělo dojít ke změně. Opravdu by se k tomu mělo přistupovat individuálně a je třeba říci, že to ale ani není v kompetenci ministra zdravotnictví. Toto řeší ze zákona zdravotní pojišťovny. Ty jsou odpovědny za zajištění odpovídající místně časově dostupné kvalitní péče. Ministerstvo zdravotnictví nemá v tomto směru ani žádnou pravomoc cokoliv řešit. Pojišťovny budou v příštím roce přesmlouvávat takzvané rámcové smlouvy, které končí. Bude na nich, aby to na základě svých dat vyhodnotily. Pojišťovny mají informace, jak jsou jednotlivé nemocnice vytíženy, jakou péči vykazují a podobně.

Začaly se ale objevovat obavy, že pro některé nemocnice by to mohlo znamenat úplný konec. Jak by se tedy měl ten problém řešit?

Já jsem pouze řekl, že je potřeba se na to podívat z pohledu zdravotních pojišťoven a říci, jestli by se třeba nějaké oddělení nemělo transformovat a podobně. Ale to neznamená žádnou privatizaci nemocnic. To, že se třeba některé nemocnice mohou specializovat na určitou oblast a jinou utlumit, protože není tak vytížená, to je běžné, to se děje už teď. Jsou nemocnice, které se specializují třeba na oblast oční, nebo je například slavná nemocnice, kde operovali Petru Kvitovou – ve Vysokém nad Jizerou. To je přesně ten případ. To je možná řešení pro některé nemocnice, které mají třeba problém i s personálem, že se mohou specializovat.

Říkal jste, že budete chtít dělat revizi administrativní zátěže. Bude se to týkat i elektronické evidence tržeb (EET)?

Tak tu nyní vyřešil Ústavní soud tím, že zrušil náběh dalších fází, v nichž měli být i lékaři.

Ano. Ale předpokládám, že vznikne novela zákona o evidenci tržeb, kde lékaři budou. Je to podle vás u lékařů potřeba? Hovoří se o tom, že řada z nich chce i kvůli EET končit.

Je to opět lékař od lékaře. Myslím si, že třeba u zubařů toto potřeba je, protože tam plateb v hotovosti je drtivá většina. Někteří zubaři ani nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami a jedou stoprocentně „keš“. Tam dle mého názoru nedává smysl, aby byli nějakým způsobem z evidence vyděleni, pokud přijímají od svého pacienta za péči hotovost. U těch lékařů, kteří jsou z drtivé většiny placeni z veřejného zdravotního pojištění, což není příjem, který by byl evidován v rámci EET, tak tam jsme se bavili se zástupci lékařů. Ta debata ještě neskončila a nyní na ni bude díky zásahu Ústavního soudu více času. Řešili jsme, že tam by mohla být nějaká výjimka dle objemu příjmů.

Tedy podobně, jako se o tom hovoří u drobných podnikatelů?

Přesně tak. Jedná se o praktiky, kteří mají spíše drobné příjmy.

Ty informace o tom, že lékaři chtějí končit, přicházejí především od praktiků z menších obcí a venkova. Je tedy jedna z variant, že jich se EET týkat nebude?

My jsme ještě před volbami jednali s Koalicí soukromých lékařů, kteří zastupují právě praktiky a ambulantní specialisty. Dali jsme jim z jednání úkol, aby nám na základě jednání předložili svůj návrh, jak si to představují. To řešila tehdy ještě náměstkyně, nyní paní ministryně Alena Schillerová, takže přiznám se, že nevím, jestli něco předložili.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nová zátěž pro lékaře. 7 tisíc jich není do e-Receptu zapojeno

Budoucí ministr Vojtěch chce rušit lůžka. Nemocnice to odmítají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články