„Klaun, to je klaun, burácely děti!“ Politici komentovali Zemanův happening
reakce na prezidenta
Čtvrteční happening prezidenta Miloše Zemana vyvolal u řady politiků silné emoce. Někteří Zemanovi prezidentští protikandidáti či představitelé opozičních stran se shodli na nevhodnosti prezidentova činu. Zemanovo spálení červených trenek našlo zastání víceméně jen u představitelů SPD. Ti se s prezidentem dlouhodobě shodují na kritice médií.
Zemanův protikandidát z druhého kola prezidentských voleb Jiří Drahoš vystihl happening hashtagy absurdita a ostuda: „To, co se dnes odehrálo u Lumbeho vily, nemá vůbec cenu komentovat.“
To, co se dnes odehrálo u Lumbeho vily nemá vůbec cenu komentovat. #absurdita #ostuda
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 14. června 2018
Další Zemanův protikandidát Marek Hilšer přestal Zemana kvůli jeho činu respektovat: „Prezident republiky má být osobou, s níž nemusíme vždy souhlasit, ale měli bychom ji respektovat. Po dnešku toho již nejsem schopen. Místo na Hradě je pro mne prázdné.“
Prezident republiky má být osobou, s níž nemusíme vždy souhlasit, ale měli bychom ji respektovat. Po dnešku toho již nejsem schopen. Místo na Hradě je pro mne prázdné.
— Marek Hilšer (@MarekHilser) 14. června 2018
Frází z povídky Návštěva cirkusu od Šimka a Grossmana komentoval happening další z protikandidátů a bývalý premiér Mirek Topolánek: „Klaun, to je klaun, burácely děti!“
Klaun, to je klaun, burácely děti! (Šimek a Grossman, Návštěva cirkusu) https://t.co/ub4SCZNzkp
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) 14. června 2018
Jako nevhodný hlavy státu viděl Zemanův čin předseda ODS, nejsilnější opoziční strany ve Sněmovně, Petr Fiala: „Dnešní „brífink” na Hradě byl nehodný hlavy státu. Miloš Zeman překročil další hranici a zbytečně snížil váhu prezidentského úřadu. Fraška na Hradě nevyvolává úsměv, ale každý, kdo si váží naši státnosti a jejich institucí, musí pocítit spíše smutek.“
Dnešní “brífink” na Hradě byl nehodný hlavy státu. Miloš Zeman překročil další hranici a zbytečně snížil váhu prezidentského úřadu. Fraška na Hradě nevyvolává úsměv, ale každý, kdo si váží naši státnosti a jejich institucí musí pocítit spíše smutek.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 14. června 2018
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura srovnával českého prezidenta se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou: „Včera v Bratislavě přednesl A. Kiska zprávu o stavu Slovenska, dnes na Pražském hradě M. Zeman zprávu o stavu Česka.“
Včera v Bratislavě přednesl A. Kiska zprávu o stavu Slovenska, dnes na Pražském hradě M.Zeman zprávu o stavu Česka.
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) 14. června 2018
S vtipem Zemana komentoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: „Zaplaťpánbůh, že jsme komunistům neschválili ten paragraf o hanobení hlavy státu. Miloš Zeman by ho porušoval skoro každý den.“
Zaplaťpánbůh, že jsme komunistům neschválili ten paragraf o hanobení hlavy státu. Miloš Zeman by ho porušoval skoro každý den. https://t.co/avk5CNwndh
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 14. června 2018
Kalouskův předseda Jiří Pospíšil by se zase rád probudil ze špatného snu: „Následovník T. G. Masaryka či Václava Havla v prezidentském úřadu, který by měl být důstojným symbolem našeho státu, pálí na oficiálním setkání s novináři trenýrky. Probuďte mne z tohoto špatného snu!“
Následovník T.G. Masaryka či Václava Havla v prezidentském úřadu, který by měl být důstojným symbolem našeho státu, pálí na oficiálním setkání s novináři trenýrky. Probuďte mne z tohoto špatného snu!
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 14. června 2018
Předseda STAN Petr Gazdík naznačil obavu, zda se prezident nezbláznil: „Kdyby mi v tom nebránila úcta k úřadu prezidenta, řekl bych, že se nám pan prezident zbláznil. Další akce, která snižuje důstojnost prezidentské funkce. Prezident málokdy vystupuje a když ano, udělá rádoby vtipnou akci. Nebylo to vtipné. Nebylo to důstojné.“
Kdyby mi v tom nebránila úcta k úřadu prezidenta, řekl bych, že se nám pan prezident zbláznil. Další akce, která snižuje důstojnost prezidentské funkce. Prezident málokdy vystupuje a když ano, udělá rádoby vtipnou akci. Nebylo to vtipné. Nebylo to důstojné.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) 14. června 2018
S nadsázkou komentoval happening i místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka: „Hmmmm a teď jako máme prezidenta, co chodí na ostro. Ještě mohl ten oheň přeskočit… Jsem sám komu to přijde fakt ujetý?“
Hmmmm a teď jako máme prezidenta co chodí na ostro.
— Marian Jurečka (@MJureka) 14. června 2018
Ještě mohl ten oheň přeskočit…
Jsem sam komu to přijde fakt ujetý?
Podle komunistického poslance Jiřího Dolejše měl Zeman vtip provést již v roce 2015 místo soudního procesu se členy Ztohoven: „No co, nic nechytlo, takže ta „Hradní performance“ proběhla bezpečně – škoda jen že ten fór neudělal už v tom roce 2015 místo toho sudičství.“
No co, nic nechytlo, takže ta „Hradní performance“ proběhla bezpečně – škoda jen že ten fór neudělal už v tom roce 2015 místo toho sudičství pic.twitter.com/UToFsqizrk
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) 14. června 2018
Naopak zastání našel prezident u předsedy SPD Tomia Okamury: „Happeningy s chutí pořádal prezident Havel a mediím to nevadilo. Udělali ho tvůrci trenkové aféry a media byla nadšena. Nechápu, co se mediím nelíbí, když smysl pro humor projeví pan prezident Zeman – na hrubý pytel, hrubá záplata.“
Happeningy s chuti pořádal prezident Havel a mediim to nevadilo. Udělali ho tvůrci trenkove afery a media byla nadsena. Nechapu, co se mediim nelibi, kdyz smysl pro humor projevi pan prezident Zeman – na hruby pytel, hrubá zaplata. pic.twitter.com/jupt39Onu8
— Tomio Okamura (@tomio_cz) 14. června 2018
Stejné přísloví použil i Okamurův stranický kolega Radim Fiala: „Dnešní vtip prezidenta se dá komentovat s využitím českého přísloví, na hrubý novinářský pytel je třeba dát pořádnou záplatu červených trenek.“
Dnešní vtip prezidenta se dá komentovat s využitím českého přísloví, na hrubý novinářský pytel je třeba dát pořádnou záplatu červených trenek.😉
— Radim Fiala (@RadimFialacz) 14. června 2018