Němci mají plán očkování rozepsaný na minuty, včetně pověšení kabátu. Pomocí lega. Češi zatím nic
OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU
Jakmile bude mít Berlín k dispozici vakcínu proti koronaviru, chce do tří až čtyř týdnů naočkovat 450.000 lidí. Zahraničním korespondentům v Německu to oznámil Albrecht Broemme, který je hlavním plánovačem očkovacích center v Berlíně. Broemme, kterému při přípravách pomohla i stavebnice lego, uvedl, že harmonogram je rozpracován na minuty. Zájemce o vakcínu, která nebude povinná, stráví v očkovacím centru 70 minut. V Česku jsou občané přitom stále v nejistotě. Na stránkách resortu zdravotnictví je dostupná pouze obecná očkovací strategie ze září letošního roku. Na podrobnější plán se zatím čeká.
„Příchozí se v kabince posadí na židli, vyhrne si rukáv. Přijde k němu očkovací tým, dezinfikuje místo vpichu, to udělá jeden člověk, pak přijde další, který aplikuje vakcínu, poté se ranka krátce přitlačí, aby nevznikla modřina, a následuje nalepení náplasti a zpracování dokumentace,“ vysvětlil Broemme, jak bude samotné očkování vypadat.
„Dezinfekce, vpíchnutí látky, přitlačení a přelepení vychází dvě minuty na každého očkovaného. Je to těsné, ale domníváme se, že je to dostatečný čas, vyzkoušeli jsme to,“ uvedl. „Pokud započítáme příchod do očkovací kabiny, pověšení bundy či kabátu na háček, posazení se na židli, dostaneme se na čtyři minuty na jednoho očkovaného,“ uvedl. Další čtyři minuty jsou pak plánovány na obléknutí a odchod.
„Máme tedy čtyři minuty na příchod a přípravu, dvě minuty na očkování a čtyři minuty na obléknutí a odchod, celkem deset minut na jednu očkovací kabinu,“ vypočítal. Jeden očkovací tým pak bude obsluhovat vždy pět kabin.
„Abych věděl, že to takto lze provést, postavil jsem si očkovací místo z lega,“ řekl. „S legem mi to vyšlo, takže jsem tento model předal architektům,“ uvedl.
Příprava na očkování začne doručením pozvánek. Ty jsou již v Berlíně připravené a čeká se na pokyn, aby byly doručeny. Ten bude vydán tehdy, až bude jasné, že Berlín látku dostane. V první vlně budou očkováni senioři a zdravotníci. Hlavní německé město, kde žije 3,8 milionu lidí, by mělo dostat 900.000 dávek, které i se započítáním následného přeočkování po třech týdnech vystačí pro 450.000 lidí.
Po obdržení dopisu se člověk rozhodne, zda očkování chce. Pokud ano, objedná se telefonicky či přes internet na vybrané středisko, kterých bude šest. „Předpokládáme, že 400.000 lidí dostane vakcínu ve středisku, zbývajících 50.000 navštíví mobilní očkovací týmy v domovech pro seniory či v nemocnicích,“ uvedl Broemme. Denní kapacita je plánována na 20.000 očkování.
Pobyt v očkovacím centru nebude vymezen jen dobou strávenou v očkovací kabině. Nutné je započítat i odbavení při příchodu včetně pořízení dokumentace a také následnou půl hodinu, kdy člověk po očkování v areálu zůstává na pozorování pro případ špatné snášenlivosti. Takovéto pozorování je běžné i při jiných očkováních.
Očkovací střediska budou otevřená sedm dní v týdnu od 9:00 do 19:00, zavřeno bude na Štědrý den a na Silvestra. Tím největším centrem je podle Broemmea aréna v Treptowě na východě, následovaná výstavištěm na západě. Očkovat se bude také na bývalých letištích Tegel a Tempelhof, na velodromu a zimním stadionu.
Český plán očkování
Česko oproti tomu za připraveným Německem pokulhává. Očkovací strategii ze září by měl teprve nahradit podrobnější plán, podle něhož se bude odvíjet i logistika či „jízdní očkovací řád“. Pořadí jednotlivých skupin obyvatel má předložit ministr zdravotnictví Jan Blatný na jednání vlády příští pondělí. Zřejmě bude nejdřív počítat s lidmi s chronickými onemocněními, seniory, zdravotníky nebo lidmi pracujícími v kritické infrastruktuře státu. Očkování by mělo být hrazeno ze zdravotního pojištění, schválili to poslanci zrychleně v pátek.
Před chybějícím plánem očkování varuje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu. „Naše ekonomiky jsou úzce provázané, nemůžeme postupovat příliš pomaleji nebo jinak než naši kolegové v okolních státech,“ uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus. Mohlo by pak totiž dojít například k přerušení dodavatelských řetězců. Myslí si tedy, že Česko už mělo mít plán v tuto fázi připravený.
Od pátku do 18. prosince se mohou zdarma nechat dobrovolně testovat pedagogičtí pracovníci. Podle ministerstva školství by se mohlo nechat otestovat až 170 tisíc lidí, podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by na testy mohla přijít asi třetina učitelů. V pátek byl zájem ale spíše nižší.
Hotová ani není zcela osvětová kampaň, která má přesvědčit občany o prospěšnosti očkování a má vyvrátit některé dezinformace, které o vakcíně proti covidu-19 kolují. K spuštění kampaně by mělo dojít až příští rok. Ministr Blatný v pátek na tiskové konferenci již alespoň vyvracel některé mylné informace týkající se vakcíny a slíbil, že od pondělí začnou menší informační kampaně, například v televizích, rádiích či tisku.