Cena benzinu nepřestává trhat rekordy. Roste každým dnem
CENY POHONNÝCH HMOT
Téměř každý den dochází k novému prolomení rekordní průměrné ceny za benzin. Řidiči si tak nemohou oddechnout od prudkého zdražování, které přinesla ruská invaze na Ukrajinu. Nepomohlo ani snížení spotřební daně, od které si vláda Petra Fialy slibovala plošné snížení až o 2 koruny za litr. Opak je ale pravdou a motoristé tak nyní tankují v průměru za 47,69 korun za litr. Za poslední týden se navíc cena zvýšila o 1,14 koruny.
V současné době se přes Českou republiku valí prudké zdražování, které zvyšuje cenu skoro všech výrobků. Výjimkou nejsou ani pohonné hmoty, které jsou velmi citlivé při tržních změnách či globálních výkyvech. Ceny pohonných hmot se lehce zvyšovaly už od začátku letošního roku, přesto došlo k prudkému nárůstu po ruské invazi na Ukrajinu. Tento vojenský vpád měl za následek, že pár dní po rozpoutání konfliktu vystřelila cena benzinuna průměrných 47,30 korun za litr a nafta dokonce na 49,60 korun za litr.
Cenu chtěla zmírnit Fialova vláda, která se rozhodla od června snížit spotřební daň na pohonné hmoty o 1,50 korun za litr. V důsledku toho si ministerstvo financí slibovalo, že dojde ke snížení o 1,80 korun za litr. K mírnému snížení bezprostředně po 1. červnu došlo, kdy nafta klesla o 76 haléřů na 45,43 koruny za litr a benzin o 45 haléřů na 45,76 koruny za litr.
Během června ovšem docházelo i ke zvyšování ropy na celosvětových trzích, takže do dvou týdnů bylo snížení smazané. Od neděle tak cena benzinu rekordně vzrostla v průměru na 47,31 korun a v úterý 47,43 korun za litr. Další rekord padl ve čtvrtek, kdy se cena v průměru zvýšila na 47,69 korun za litr a nafta za 46,94 korun za litr.
Zdražování však stále není u konce. Hranice 50 korun za litr by však prolomena zatím být neměla. „Spíše bych to viděl na maximální výši 48,50 korun za litr do začátku července. Pokud by ale docházelo k dalším problémům a růstu ceny na světových trzích během prázdninových měsíců, pak nelze vyloučit růst i nad 50 korun za litr,“ řekl dříve pro Echo24 hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Během růstu cen byli zejména čerpadláři pod vlnou kritiky, že za zdražování nesou také svůj podíl kvůli navyšováním marží. Podle ministerstva financí jsou však nyní marže nižší než tomu bylo před rokem. V první polovině června tomu bylo průměrné o 1,70 korun na litr méně než loni. Důvodem zdražování tak je cena na celosvětových trzích.
Zdražování pohonných hmot ale není jen problémem České republiky. V pondělí sice došlo k poklesu ceny severomořské ropy Brent na 119,88 dolaru za barel. Přesto průměrná cena benzinu například ve Spojených státech poprvé dosáhla pět dolarů (asi 118 korun) za americký galon (3,79 litru), což je v přepočtu zhruba 31,1 koruny za litr. Ceny zde rostou osmým týdnem.
V sousedním Slovensku se také motoristé potýkají s rekordními cenami. Minulý týden zde dosáhl benzin na průměrných 1,852 eur, což je 45,75 korun za litr. Zdražila také nafta na 1,778 eur, tedy 43,90 korun.