Rok levného piva. Vláda zakrývá to opravdu důležité
Týdeník Echo - Téma
První květen 2020 nebude svátkem práce ani časem lásky. Toho dne dojde k největšímu poklesu daňové sazby za deset let a bude se týkat točeného piva, u kterého DPH spadne z jedenadvaceti procent na deset. Dvanáctka prazdroje dnes čepovaná za padesát korun může za pět měsíců stát o pět korun méně, desítka v ceně poblíž třiceti korun zlevní o tři koruny, a přitom se míra zisku nesníží. Pro národ pivařů událost roku.
Skeptický Čech pochopitelně tuší, že pivo nakonec nezlevní, protože se o výnos ze snížení DPH podělí hospodští a pivovarníci, neboť jako na potvoru právě zvýší velkoobchodní ceny. Přesto se za vládním zásahem do byznysu s pivem skrývá opravdu to nejdůležitější, co tento rok slibuje a čím hrozí.
Melouchy místo podnikání
Levnější pivo patří k marketingu třetí a čtvrté vlny EET, které zavádějí povinnost účtovat na elektronické pokladně pro řemesla a svobodná povolání. „Hlavním cílem elektronické evidence tržeb je narovnání podnikatelského prostředí a také vyšší výběr daní, který vytvoří prostor pro snížení daňového zatížení v České republice,“ vysvětila nedávno veřejnosti ministryně financí Alena Schillerová a přirozeně potřebuje důkaz, že se daně opravdu snižují. Proto se od května, kdy EET naskočí, sníží sazba DPH na vodném i stočném, u elektronických knih a třeba v kadeřnictví. Argumentačním esem se však stane točené pivo, což je vidět i na tom, že jeho sazba poklesne nejvíc. Na celé operaci lidé ušetří dvě miliardy.
Někdo to může považovat za návrat k hodnotám komunismu, který ve své úpadkové podobě stál na laciném pivu a vepřovém. Přesto platí, že se EET stalo důležitou součástí společenských změn, které v Česku nastaly po krizovém období 2008–2013. Vláda logicky nabízí širokým vrstvám srozumitelný výklad, že svět se mění k lepšímu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.