Novinářský bolehlav: BBC řešila, zda je vhodné za Gretou cestovat letadlem
Greta a letecká doprava
Bez přehánění zapeklitý problém museli řešit editoři britské rozhlasové stanice BBC Radio 4. Za švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou totiž vyslali jednu ze svých redaktorek do Stockholmu kvůli rozhovoru. Tlačil je však čas a novinářka tak musela cestovat letadlem, tedy dopravou, jíž Thunbergová odsuzuje.
Do Stockholmu za Gretou vycestovala moderátorka zpravodajství BBC Mishal Husainová. Programová editorka Sarah Sandsová následně pro Sunday Times uvedla, že v době rozhodování se ona a její kolegové cítili velice trapně. „Probírali jsme to mezi sebou. Připadalo nám to trapné, ale neměli jsme čas na vlaky nebo lodě,“ řekla Sandsová pro Sunday Times.
Podle Sandsové však Greta není tak striktní v dodržování svých pravidel u jiných osob. „Greta ve skutečnosti není tak odsuzující vůči ostatním a přijímá fakt, že ne všichni lidé se budou řídit jejími vysokými nároky, ale žádá po nich pouze to, aby dělali, co můžou,“ řekla Sandsová pro list Sunday Times.
Greta Thunbergová proslula nejprve pravidelnými stávkami za klima nazvané „Školní stávka za klima“ (ve švédském originále Skolstrejk för klimatet – pozn. red.) od srpna minulého roku, později především svým aktivismem na toto téma. Poslední měsíce je pravidelně zvána na různé konference a summity mezi světovými politiky a je považována za vůdčí osobnost tématu o klima. Letos byla mimo jiné zvolena Osobností roku časopisu Time.
Do podvědomí se dostalo zejména její emotivní vystoupení na zářijovém klimatickém summitu OSN v New Yorku, kde světovým vůdcům vyčetla, že jí „ukradli její sny a budoucnost“. Mediálně proslula i svou cestou do Ameriky a zpět přes oceán. V obou případech totiž plula několik týdnů na jachtě.