Zemřel divadelník a výtvarník Jiří Srnec, zakladatel černého divadla
ZEMŘEL JIŘÍ SRNEC
Ve věku 90 let zemřel v neděli divadelník a výtvarník Jiří Srnec, zakladatel černého divadla, s nímž sklízel úspěchy od 60. let. o jeho úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.
Černé divadlo využívá toho, že na zatemněném jevišti nejsou vidět černě odění herci, ale jejich rekvizity ano. Mezi nejznámější Srncovy inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů nebo Bílý pierot v černém.
Srnec spolupracoval i s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Na počátku 90. let založil a vedl soubor Imaginativ Praha. V roce 2011 obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy. V roce 2018 mu byla udělena Cena Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.
S nápadem založit divadlo přišel Srnec ještě při studiu na vysoké škole. První představení, kde neviditelní herci "čarují" s létajícími předměty a se světlem, začal realizovat v roce 1959 se spolužáky. Soubor získal pozvání na mládežnický festival do Vídně a následně i do Kyjeva a Moskvy. V té době také vznikla známá etuda Pradlenka, která je dnes nejstarší scénkou v repertoáru divadla.
Za oficiální datum vzniku Černého divadla Jiřího Srnce je považován rok 1961, kdy Srnec získal povolení k založení divadla od ministerstva kultury. Přelomovou roli sehrál rok 1962, kdy tehdy ještě poloamatérský soubor divadelníků dostal pozvání na prestižní festival do skotského Edinburghu. Sedm nadšenců sklidilo velký úspěch a o jejich dalším profesionálním zaměření bylo rozhodnuto.
Od té doby divadlo začalo dobývat svět a stal se z něj jeden z nejznámějších reprezentantů českého divadelnictví. Srnec se se svým souborem zúčastnil mnoha desítek mezinárodních divadelních festivalů a realizoval přes 300 zahraničních turné v Evropě, Severní a Jižní Americe, Asii, Africe i Austrálii. Představení Černého divadla vidělo dosud více než pět milionů diváků v 68 zemích světa.
Potlesk mnoha diváků sklízely během let Srncovy inscenace Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Létající velocipéd, Alice v říši zázraků, Ahasver – Legendy magické Prahy, Peter Pan, Labyrint, Týden snů či Bílý pierot v černém. Srnec stavěl na promyšlené zkratce a výtvarných symbolech, kořením jeho představení byly poezie a vtip.
Nyní je soubor Černého divadla, které je známé také jako "malé divadlo velkých zázraků", tvořen mladými dynamickými umělci – tanečníky, herci a mimy. Duši divadla tvoří zájezdový soubor, který díky své mimořádné mobilitě vystupuje téměř nepřetržitě v zahraničí a za léta světoběžnictví si vydobyl výjimečnou pozici v rámci evropské i světové kultury. Od roku 1993 jej doplňuje pražský soubor, který při pravidelných reprízách vychovává mladé nadějné umělce k budoucí černodivadelní praxi.
Srnec spolupracoval i s dalšími domácími a zahraničními soubory, mimo jiné s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka či Státní operou v Mnichově. Složil také hudbu k několika filmům.
Jiří Srnec se narodil 29. srpna 1931 v Žalově nedaleko Roztok u Prahy. Vystudoval Vyšší školu uměleckoprůmyslové, konzervatoř a loutkářskou katedru Divadelní akademie múzických umění. Od roku 1961 působil jako umělecký vedoucí Černého divadla. Za svou divadelní práci získal řadu ocenění. V období 1989 až 1991 působil také jako zakladatel a umělecký vedoucí souboru Imaginativ Praha.
Jiří Srnec byl potřetí ženatý. Jedním z jeho sedmi dětí je herečka Barbora Srncová.