Němci nejdřív přestanou z Ruska dovážet uhlí, do konce roku ropu, plyn až v roce 2024
ZÁVISLOST NA RUSKU
Německo se do podzimu může zbavit závislosti na ruském uhlí a do konce roku možná na ruské ropě, do poloviny roku 2024 pak může být země nezávislá i na ruském plynu. V pátek to oznámil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Německo se po ruské invazi rozhodlo posílit svou energetickou bezpečnost, která je nyní odkázána na dodávky energetických surovin z Ruska. Habeck v uplynulých dnech nicméně opakovaně varoval, že rychlé odpojení není možné.
Nejrychlejší postup bude podle Habecka v odklonu od ruského uhlí, kde v řádu týdnů očekává snížení závislosti na Rusku z 50 na 25 procent. „Do podzimu bude možné získat na ruském uhlí nezávislost,“ řekl.
Habeck řekl, že Německo v posilování energetické bezpečnosti postupuje vysokým tempem a že již v polovině roku země sníží závislost na ruské ropě o polovinu. Do konce roku se pak bude snažit stát se takřka nezávislou.
Nejproblematičtější je podle Habecka snižování dovozu ruského plynu, se kterým navíc Německo počítalo jako s přechodovou energetickou surovinou na cestě k obnovitelným zdrojům a k bezuhlíkovému hospodářství. I tak je ale možné zbavit se závislosti na ruském importu do poloviny roku 2024. Ministr uvedl, že je nezbytné zrychlit výstavbu solárních a větrných elektráren, snížit současnou spotřebu, diverzifikovat dovoz a co nejrychleji přejít na energetické využívání vodíku.
Aktuální podíl ruských dodávek plynu do Německa činí podle ministerstva 55 procent, u uhlí je to 50 procent a u ropy 35 procent. V nedávném rozhovoru se stanicí Deutschlandfunk Habeck řekl, že od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska.
Zástupci pobaltských zemí či Polska se snaží své kolegy přesvědčit k tomu, aby souhlasili s embargem na dovoz ruské ropy či plynu. Zvláště vůdci západoevropských států v čele s Německem a Nizozemskem jsou však proti.
Energetickou bezpečnost se Německo nesnaží zajistit jen diverzifikací dodávek, ale také předzásobením se. Německý Spolkový sněm v pátek schválil zákon, který vyžaduje, aby provozovatelé německé zásobníky plynu k 1. srpnu naplnili z 65 procent, do 1. října z 80 procent a k 1. prosinci z 90 procent. Cílem opatření je předejít problémům v zimě v případě přerušení dodávek a také zajištění cenové stability.
Habeck již dříve řekl, že Německo je pro tuto zimu energeticky zajištěno, na tu nadcházející se ale musí připravit. Jednou z cest jsou i plné zásobníky, které před současnou zimou naplněny nebyly. „Pro příští zimu musíme postupovat více regulativně. Zákon o naplnění zásobníků je důležitým nástrojem,“ řekl.