Svět čeká boj o vodu. Pomůže krizi vyřešit nový vynález?
Nový způsob filtrace vody
Nedostatek vody je jedním globálních problému, který se do budoucna bude jenom zhoršovat. Kontaminovanou vodu pije více jak čtvrtina planety, problém se přitom netýká jenom rozvojových zemí. Nedostatek čisté vody se může objevit i v oblastech postižených přírodními katastrofami. Vědci z univerzity v texaském Austinu vyrobili zařízení, které dokáže vyčistit znečištěnou i slanou vodu. Vynález přefiltruje jakýkoliv znečištěný vodní zdroj, je přitom levný, přenosný a k fungování mu stačí pouze přímý sluneční svit.
Vynález bude možné využít během přírodních katastrof jako jsou hurikány nebo povodně, které mohou postihnout i obyvatelstvo s přístupem k jinak pitné vodě. Příkladem může být třeba ničivý hurikán Harvey, který zasáhl Spojené státy a další země loni v září a zanechal tisíce lidí bez pitné vody i několik měsíců. Využitelnost zařízení bude dlouhodobě vysoká hlavně v oblastech Afriky, Jižní Ameriky a Austrálie, kde je nedostatek zdrojů pitné vody, ale přístup k čisté mořské vodě.
Sucho a nedostatek vody je i jednou z příčin současného konfliktu v Sýrii. V roce 2006 zasáhla zemi sucha, která donutila farmáře opustit pole a odejít do velkým měst.
Nové zařízení dokáže nejenom generovat pitnou vodu ze znečištěných zdrojů, ale také odslanit mořskou vodu. Testována byla i voda z Mrtvého moře, nejslanějšího vodního zdroje na planetě, kterou vynález bez problémů přefiltroval. Sůl je přitom jednou z látek, která se z vody filtruje nejhůř. Zařízení funguje na bázi hydrogelu a ke spuštění mu stačí sluneční paprsky.
Podle Světové zdravotnické organizace nemá 844 milionů lidí přístup k pitné vodě a více jak dvě miliardy lidí pijí vodu ze znečištěných zdrojů. Organizace také odhaduje, že do roku 2025 bude polovina světové populace žít v oblastech s problematickým přístupem k pitné vodě. Nový objev tak může do budoucna pomoci změnit životní situaci mnoha lidem, jeho autoři přemýšlí v současné době o komerční výrobě.
Na videu můžete vidět, jak zařízení funguje:
Znečištěná nebo slaná voda se umístí do skleněné nádoby, na hladinu se umístí hydrogelový filtr. Nádoba se následně umístí na přímé slunce. Skrze hydrogel se odpařuje už čistá voda, která se kondenzuje v odlišné nádobě.
,,Naše testy ukazují, že je možné denně produkovat až 25 litrů vody na metr čtvereční, což je dostatek pro jednu domácnost i v případě přírodní katastrofy,“ řekl Guihua Yu, jeden z autorů projektu, pro server Texaské univerzity v Austinu. Technologie hydrogelu se také může nainstalovat do již fungujících desalinačních zařízení, vysvětlil Yu jednu z dalších výhod vynálezu.