Hrstka katolíků si stěžuje papeži na Duku. Zastánci arcibiskupa reagují peticí
Dopis papežovi zveřejněn
Zhruba stovce levicových křesťanských aktivistů, kteří napsali dopis papeži Františkovi, vadí údajný příklon pražského arcibiskupa Dominika Duky k nacionalismu a krajní pravici. Víc než o církev se Duka podle nich zabývá mocí. V dopise, jenž představili ve středu, papeže vyzývají, aby Dukovi neprodlužoval mandát. Duky se naopak zastalo několik významných osobností, například Václav Klaus, europoslanec Tomáš Zdechovský nebo rektor Jihočeské univerzity.
Kardinál Duka se k protestu dál vyjadřovat nechce. „Masopust byl včera. Dnes o Popeleční středě bychom si měli sypat popel na hlavu a spíše na hlavu svou než na hlavy svých bližních,“ tlumočil jeho reakci mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.
Křesťanští aktivisté si pro svůj happening před Arcibiskupským palácem vybrali Popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí. Akci pořádala skupina katolických laiků, tedy těch, kdo nejsou kněžími ani řeholníky. Dopis má nyní přes stovku signatářů.
Dopis už dříve odsoudil český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Kardinál je mým kardinálem a člověk, kterého si obrovsky vážím za jeho postoje v době komunismu a práci pro církev v době dnešní,“ uvedl tento týden na twitteru. Na Dukovu podporu vytvořil na internetu petici, pod kterou se během dneška podepsalo více než sto lidí. „Kardinál není zastáncem politicky extrémních ani jinak vyhrocených názorů, snaží se na veřejnosti vystupovat jako mediátor,“ píše se v textu otevřeného dopisu papeži na podporu Duky. Podpis pod petici připojila třeba poslankyně Zuzana Majerová (ODS), rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula a několik duchovních.
Čtěte také: Duka je připraven odstoupit i zůstat. Rozhodne „nekonvenční“ papež
Podporu Dukovi vyjádřil například i poslanec ODS Jan Skopeček, pro kterého je Duka mravní a názorovou autoritou. „V době každodenní relativizace tradičních hodnot je jeden z mála, kdo je dokáže bránit. Je tak lidsky nízké a trapné na něj ‚žalovat‘ dopisem ve Vatikánu. Ustál udávání za komunismu, věřím, že ustojí i tento dopis,“ uvedl na twitteru.
Na happening dorazilo i několik podporovatelů Duky. V hloučku postávali u Arcibiskupského paláce, na který zavěsili transparenty. „Stojíme za naším arcibiskupem“ stálo na jednom z nich.
Ke kampani proti pražskému arcibiskupovi a českému primasovi Dominiku Dukovi se ohradil i Institut Václava Klause (IVK). Podle něj dopis navazuje na nejhorší udavačskou tradici českých dějin a v této souvislosti připomíná dopis „99 pragováků“ z roku 1968. Duka se podle Klausova institutu o českou katolickou církev zasloužil v posledních desetiletích víc než další církevní hodnostáři.
Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát. Aktivisté v dopise papeže žádají o „personální výměnu a uspíšení jmenování nového pražského arcibiskupa“.
Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.