Síla a sny o ní. Trump, první mezi uživateli
ECHOPRIME
První mezi uživateli – americký prezident Donald Trump – má potenciálně vážné zdravotní potíže. Známá věc. Po víkendu ho propustili z vojenské nemocnice Waltera Reeda a spustil virtuální ofenzivu, tweetoval skutečně mohutně, to tempo bylo až zarážející, byla to série lapidárních výkřiků, proč by ho lidé měli volit („Vesmírné síly. Volte!“ ), taky postoval značně bombastické video ze svého příletu zpátky do Bílého domu – dramatická hudba, odhodlaný výraz v obličeji, salutování na balkoně Bílého domu, „odvážně“ sundaná rouška...
V dalším videu publiku oznámil, že nemoc „porazil“, a vyzval je, ať nedovolí pandemii, aby ovládla jejich život. Samá silná slova. A také obrazy, které měly navodit dojem síly. Nepůsobily ale zrovna přesvědčivě. Na sociálních sítích se také rychle objevila spekulace – jako jeden z prvních s ní přišel přírodní vědec a známý veřejný intelektuál Nicholas Christakis, že prezidentovo vystupování mohl ovlivnit lék dexametazon (v nemocnici byl prezidentovi podáván), kortikosteroid, mezi jehož možnými vedlejšími příznaky je uváděno také manické chování.
Těžko říct, jistě je ale pravda, že americký prezident nepotřebuje být něčím nadopovaný, aby začal vystupovat bombasticky. Donald Trump má skutečně rád slova síla a silný, ve svých tweetech je taky používá dost často. Jako stručný odsudek si zas oblíbil jednočlennou větu „Slabý“. Síla jako kdyby byla jeho leitmotiv, nejvýraznější charakteristika persony, již se před publikem snaží hrát.
Celý text Ondřeje Štindla si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.