Tři mrtví po střelbě v Utrechtu. Podezřelého Turka po přestřelce zadržela policie

Střelba v Utrechtu

Tři mrtví po střelbě v Utrechtu. Podezřelého Turka po přestřelce zadržela policieAKTUALIZUJEME 5
Svět
Sdílet:

Policie zadržela hlavního podezřelého pondělní střelby v tramvaji v Utrechtu. Její zástupci to potvrdili na tiskové konferenci. Zadržení podle nizozemských médií předcházela přestřelka. Jde o 37letého muže původem z Turecka. Muž byl zadržen v centru Utrechtu, uvedla policie. Spolu s domnělým pachatelem zadržela policie ještě další dva podezřelé. Tři lidé zemřeli a pět lidí utrpělo zranění při střelbě v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Tři ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Nizozemský protiteroristický štáb v jednu chvíli ohlásil střelbu na několika místech v Utrechtu, policie ale takové zprávy šířené po internetu popřela. V souvislosti s dopolední střelbou hledala policie 37letého muže původem z Turecka. Je jím Gökmen Tanis narozený v Turecku, jehož fotografii z tramvaje policie zveřejnila na twitteru. Zároveň varovala veřejnost, aby se k muži, kterého označila za nebezpečného, nepřibližovala.

V reakci na zadržení podezřelého střelce byl snížen stupeň ohrožení teroristickým činem, který byl v provincii Utrecht od rána na nejvyšším, tedy pátém stupni. Ve městě opět začala jezdit i hromadná doprava.

Motiv střelce zůstává nadále neznámý. „Počítáme s teroristickým motivem, nemůžeme ale vyloučit ani jiné motivy,“ uvedl na tiskové konferenci státní zástupce.

Podle nizozemských médií mnohé nasvědčuje tomu, že pachatel mohl střílet kvůli osobním vztahům. Podle očitých svědků totiž mířil na ženu, kterou podle všeho znal, a až poté na lidi, kteří se jí snažili pomoci. Turecká agentura Anadolu uvedla s odvoláním na příbuzné podezřelého muže, že střílel z „rodinných důvodů“. Terčem útoku byla podle nich příbuzná osoba. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že se případem zabývají i turecké zpravodajské služby.

Otec podezřelého Mehmet Tanis, který žije v Turecku, řekl místní tiskové agentuře, že se synem nemluvil jedenáct let a pokud se činu dopustil, „měl by si odpykat trest“.

Podle nizozemské veřejnoprávní televize NOS má hledaný muž dlouhou kriminální historii, což potvrdil i nizozemský ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus. Před 14 dny se měl objevit u soudu kvůli obvinění ze znásilnění. Mezi jeho dřívější prohřešky patřilo plivání na policisty, vloupání se do nákladního automobilu, loupež v obchodě i řízení pod vlivem alkoholu. V roce 2013 byl odsouzen za pokus o zabití.

Střelec podle policejních informací uprchl z místa činu autem, což vyvolává pochybnosti, zda neměl komplice. Vůz se mezitím našel. O několika útočnících hovořili i svědci, kteří od ležících obětí viděli utíkat několik lidí. Oficiální informace o útoku jsou ale zatím kusé.

„Myslíme na rodiny obětí,“ řekl ve videovzkazu, který nahrál na svůj Twitter, starosta Jan van Zanen. Starosta dodal, že město vnímá incident jako teroristický útok. 

„Možný teroristický motiv je součástí vyšetřování,“ napsala policie na twitteru. Nizozemský protiteroristický štáb podle informací veřejnoprávní stanice NOS vychází z toho, že střelba v Utrechtu zřejmě byla teroristickým činem.

Podle posledního vyjádření utrechtské policie jsou potvrzeni tři mrtví a pět zraněných, policie tak opravila svou předchozí informaci o devíti zraněných. Oblast incidentu zůstává uzavřená.

Policie ve městě Utrecht vyzvala školy a obyvatele, aby své budovy a areály uzamkli. V celé provincii pak platí nejvyšší varování před teroristickým útokem. Zpřísněná opatření ale byla zavedena i v jiných částech Nizozemska, především na letištích a v klíčových místech veřejné infrastruktury.

Odpoledne policisté uvedli, že pátrají po muži tureckého původu ve věku 37 let, zveřejnili také jeho fotografii. Server NU.nl citoval svědka, který vypověděl, že útočník kolem sebe divoce střílel. Policisté v rámci pátrání prohledali několik bytů a zadrželi jednoho muže.

Premiér Rutte řekl, že je situací v Utrechtu hluboce znepokojen. Dodal, že kvůli incidentu svolal krizové zasedání vlády.

Násilný čin v Utrechtu odsoudila vláda, královská rodina i řada zahraničních politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. Útok odsoudili i čeští ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček.

Čtěte také: Kim poutá pozornost luxusními automobily. Výrobci mu je poskytují sankcím navzdory

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články