VIDEO: Řev, křik a bučení. Předseda sněmovny si však umí zjednat pořádek

Jednání o brexitu

VIDEO: Řev, křik a bučení. Předseda sněmovny si však umí zjednat pořádekNOVÉ
Předseda Dolní sněmovny John Bercow Foto:

Reprofoto: BBC

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Při úterním hlasování o brexitu se o jednu z největších pozorností postaral předseda britské Dolní sněmovny John Bercow. Muž sedící na čestném místě v sálu si během vášnivých diskuzí musel často mezi poslanci zjednat pořádek. Jeho hlasité výstupy a překřikování bouřících zákonodárců se tak rychle staly populární na sociálních sítích.

Pětapadesátiletý John Bercow je předsedou Dolní sněmovny už od roku 2009. Mezi poslanci se tak těší velké autoritě, kterou využívá zejména při pravidelných interpelacích. Ty jsou často velmi hlasité, kde se překřikují dva nejhlasitější tábory konzervativních a labouristických poslanců. Nejinak tomu bylo při velmi sledovaném úterním hlasování, kde parlament odmítl dohodu o brexitu.

„Hlasy pro dohodu 202. Klid! Hlasy pro dohodu 202. Hlasy proti dohodě 462. Sněmovna je tedy proti, sněmovna je proti,“ snažil se zvýšeným hlasem překřičet poslance Bercow.

Během rozpravy měl předseda sněmovny daleko větší práci s neukázněnými zákonodárci. Při velkém hluku tak musel několikrát a opakovaně vykřiknout slovo „order“, které nabádá ostatní ke klidu. Pokud by přesto v sále hluk pokračoval, musel by poslance cíleně jmenovat.

Při projevu premiérky Theresy Mayové tak několikrát usměrnit křičící poslance labouristické strany. Pokaždé kdy předseda promluví, musí se řečník posadit a čekat na další přidělení slova. „Ctihodný poslanec se musí naučit umění trpělivosti. Pokud je trpělivý a rozvíjí zen, zjistí nakonec, že se to pro všechny stane výhodou,“ řekl během bouřící debaty John Bercow. „Sněmovna se musí uklidnit. Zen, zdrženlivost, trpělivost,“ řekl k dalšímu výbuchu poslanců.

Britská sněmovna je i přes hlasité výkřiky a různé zvukové projevy velmi svázána pravidly. Poslanci tak například musí hovořit z místa, či nesmí své projevy číst. Během vystoupení jim navíc nepomáhá žádný mikrofon, takže se musejí spolehnout na své hlasivky. Během jednání se poslanci o slovo hlásí povstáním. Poslanci k sobě také nikdy nemluví přímo. Vždy se obracejí na předsedu sněmovny. Důvodem je snížit osobní urážky, které pak nemohou cílit na protivníka přímo.

Kritika předsedy sněmovny

John Bercow se však v minulém roce stal terčem kritiky. Důvodem byla zpráva nezávislého vyšetřování, která poukazovala na vysoké procento šikany a urážlivého chování v britském parlamentu. Bývalá soudkyně Laura Coxová, která zprávu vypracovala, požadovala rezignaci i předsedy sněmovny. „Jen těžko si dovedu představit, jak by současné vedení sněmovny mohlo úspěšně realizovat potřebné změny a obnovit důvěru personálu,“ řekla Laura Coxová.

Ke zprávě se pak přidal i bývalý asistent předsedy sněmovny Angus Sinclair, který na veřejnosti hovořil o nezvladatelném chování a zuřivým výpadům Bercowa. Výkonná rada dolní komory parlamentu, která dohlíží na každodenní chod sněmovny, se v reakci na zprávu omluvila za „minulá selhání“ a vyjádřila odhodlání kulturu změnit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Buď schválíme dohodu, nebo zrušíme brexit. A to druhé neudělám, říká Mayová

Premiérka Mayová na kolenou. Odmítnutí její dohody přiblížilo tvrdý brexit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články