Babišovo trestní stíhání míří do finále
komentář
Aktuální podezření, že se Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek zapletl do korupce při největším vládním tendru na mýto, odvádí pozornost od trestního stíhání samotného premiéra za dotační podvod velkého rozsahu na Čapím hnízdě. To přitom spěje do finále. Pražští kriminalisté musí po několika odkladech dotáhnout vyšetřování nejpozději do konce dubna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už pro Seznam Zprávy jedenáctého března ohlásil, že se do začátku května rozhodne, zda padne obžaloba a Babiš zamíří před soud. „Byl tam proveden vnitřní dohled. Orientační datum je na začátku května. Mělo by už padnout nějaké rozuzlení,“ říká nejvyšší státní zástupce a poukazuje na to, že se případ táhne přes tři roky.
Všechny veřejně dostupné informace vedou k závěru, že pražský žalobce Jaroslav Šaroch Andreje Babiše obžaluje a pošle ho k soudu.
Spolu s ním je obviněno dalších devět lidí včetně Babišových dětí z prvního manželství a současné ženy Moniky. Vnitřní dohled, o kterém Pavel Zeman mluví, prováděla už dvakrát vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. A pokaždé došla k závěru, že obvinění Andreje Babiše a postup policie jsou naprosto v pořádku. Kritizovala jen pomalost policistů i samotného Šarocha a obstrukce a průtahy ze strany obviněných, tedy Babiše a jeho blízkých. Vyzvala Šarocha ke zvýšení nasazení a efektivity a k rychlému dotažení případu. Vše nasvědčuje tomu, že Andrej Babiš bude v nejbližších týdnech obžalován z dotačního podvodu a jeho případ poputuje před soud.
Sám Babiš proto rozjel obrannou strategii, již šíří pražskými kuloáry, a snaží se tak vyvolávat dojem, že proti němu žalobci ani policisté nemají dost důkazů. Je to klasická babišovská strategie bílých koní. Snaží se vytvářet dojem, že on ani náhodou nevěděl nic o tom, že farma Čapí hnízdo žádala o dotaci. Bude se snažit bránit tím, že se vše dělo bez jeho vědomí. A tlačit na to, aby místo něj byli souzeni jen jeho rodinní příslušníci coby vlastníci a lidé, kteří o dotaci jménem Čapího hnízda skutečně žádali.
Někteří z jeho bílých koní na tu hru nejspíš v obavách ze samotného Babiše přistupují. Dlouholetá expertka Agrofertu na dotace Jana Mayerová se po sdělení obvinění nejdřív psychicky zhroutila. Dlouho nebyla schopna vypovídat. Když ji policie konečně mohla vyslechnout, začala se stylizovat do role bílého koně. Nehájí sebe, ale Andreje Babiše. Mayerová tvrdí, že jednala na vlastní pěst a Babiš nevěděl o tom, že o dotaci žádá. „Cítím se zodpovědná za všechny ty problémy, co má Babiš a jeho rodina, protože já jsem podávala tu žádost, on o tom ani nevěděl. To na mě doléhá nejvíc,“ řekla pro deník Právo, který o jejím výslechu na policii informoval. S Andrejem Babišem začala Mayerová spolupracovat počátkem tisíciletí jako dotační expertka.
Při znalosti toho, jak Agrofert dlouhé roky fungoval a jak Babiš řídí věci, kdy jde až do detailů mikromanagementu a fakticky rozhoduje o každé faktuře nad pět tisíc korun, to působí úplně absurdně.
O tom, že firma byla od začátku propojená s Agrofertem, dnes neexistuje žádná pochybnost. Dokumenty HSBC jasně mluví o tom, že Čapí hnízdo považuje za součást Agrofertu a právě kvůli dobrým vztahům s Andrejem Babišem projekt financuje.
Věří snad někdo tomu, že HSBC by půjčila stovky milionů korun firmě s neznámým majitelem? Věří někdo, že by půjčila firmě, kterou podle výroků Andreje Babiš nejdřív vlastnili „nějací právníci“, přičemž v dubnu 2016 ve sněmovně označil za bílé koně své děti, svou ženu a svého švagra? Banka jasně tvrdí, že ne. Ona půjčovala další z firem Agrofertu. Banka si také nechala zpracovat posudek o ekonomické udržitelnosti. Ten jasně říká: farma může ekonomicky fungovat jen jako součást Agrofertu, který si z ní hodlá udělat středisko pro firemní akce, za něž už nechce platit externím poskytovatelům. Agrofert prostě nesl skutečné ekonomické riziko projektu Čapí hnízdo. Ekonomické výsledky projektu jsou natolik a nepřekvapivě slabé, že finanční injekcí musely přispět mnohé firmy z holdingu prostřednictvím rozsáhlé reklamy či spíš dotace. Ani o tom Andrej Babiš nevěděl?
Věří někdo tomu, že bez vědomí velkého Šéfa mohlo dojít k odklonění ZZN Agro Pelhřimov z holdingu, prodeji jeho dětem (nebo právníkům?), zaplacení kupní ceny z účtu AB, pronájmu pozemků, přípravě stavební dokumentace a realizaci projektu?
Věří někdo tomu, že by si paní Mayerová troufla žádat bez souhlasu a vědomí Babiše o dotaci ve výši 50 milionů korun? Jen tak na vlastní pěst? Zařídit všechno financování s bankou HSBC? Nezapomínejme, že jak dotační projekt, tak banka (a samozřejmě všichni zúčastnění) o existenci dotace věděli. Jen velký Šéf neměl ani tušení.
Věří někdo tomu, že Andrej Babiš, který v Agrofertu hlídal pomalu krádež každého kuřete ve Vodňanské drůbeži, Andrej Babiš, v té době ministr financí, nevěděl, že užívání soukromé vily na Čapím hnízdě představuje nepeněžitý příjem a podléhá dani? Užívání právě té vily, na niž žádost o dotaci pamatuje a odkazuje na ni jako na vilu pro majitele Čapího hnízda? Nechci být nespravedlivá, ale myslím, že i Andrej Babiš i jemu podřízený Finanční úřad v Benešově museli vědět, že nárok na odpočet DPH vzniká jedině u podnikání, a nikoli v případě soukromé rekreace.
Věří někdo tomu, že zpětný převod Čapího hnízda do firmy IMOBA („Investice Moniky Babišové“), tedy do majetku Andreje Babiše, hned poté, co skončila lhůta nutná pro splnění podmínek pro dotaci pro malou nebo střední firmu, byla náhoda a opět o tom Andrej Babiš vůbec nevěděl?
Všechno to naprosto popírá styl, jak Andrej Babiš od začátku v Agrofertu fungoval a hlídal každou korunu, což je pro něj typické. Vlastně to popírá jednání jakéhokoli dospělého člověka alespoň s minimální mírou odpovědnosti za svůj majetek. A pokud je takový člověk ministrem financí, předsedou politického hnutí a dnes premiérem, pak takové jednání připomíná spíš komunistické papaláše, jimž bylo dovoleno vše, oni moc dobře věděli, co je dovoleno a co zakázáno, ale žili podle vlastních pravidel, nad zákony, byli skutečnými mafiány své doby. Vzhledem k tomu, že dnes v komunistické diktatuře nežijeme, přicházejí účelové lži a výmluvy, přičemž styl „já nic, to ostatní“ je legitimní obhajobou, pro velkého Šéfa charakteristickou.
Přichází velký test žalobců. Toho, jestli je Česko civilizovanou zemí, kde funguje rovnost před zákonem, nebo má blíž k balkánskému a orientálnímu stylu, kde platí dvojí spravedlnost. Pro běžné občany a pro vyvolené. Vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová zatím vždy prokazovala, že hájí spravedlnost v pojetí civilizovaného západního státu a nepřistupuje na balkánské manýry mocných. V podobných případech a při míře podezření a důkazů, jaké jsou k dispozici v případě Andreje Babiše u Čapího hnízda, podávala žaloby a posílala je k soudu. V případě Čapího hnízda při dvou dohledech neobjevila žádné chyby ve vyšetřování. Nenašla nic, co by bránilo tomu, poslat Andreje Babiše před soud.
Právě soud je místem, kde se má prokazovat, že na Čapím hnízdě, financovaném z evropské dotace, se vše od začátku dělo na základě přímých rozhodnutí Andreje Babiše či s jeho vědomím. Soud je místem, kde se má v rámci principu in dubio pro reo, v pochybnostech ve prospěch obžalovaného, skutečná vina prokázat. Argument „o ničem jsem nevěděl, to všechno ostatní“ (Mayerová, právníci, děti) je argumentem, na který má velký Šéf jistě právo. Je však argumentem hraničním a podle názoru právníků, s nimiž jsem tuto hypotézu konzultovala, mimořádně slabým. I to je důvod, aby jej posoudil právě soud. Otevřeně, veřejně, bez pochybností. Nejde o nevýznamnou kauzu. Naopak. Nejdůležitějším obviněným je nejmocnější muž této země, premiér, osoba ovládající nejsilnější politické hnutí, majitel širokého spektra médií, druhý nejbohatší Čech a jeden z největších zaměstnavatelů v této zemi.
Pokud Andrej Babiš před soudem neskončí, bude to velmi nebezpečný důkaz toho, že Česká republika není právním státem a funguje tady dvojí spravedlnost. Věříme, že to Lenka Bradáčová nikdy nedopustí. Právě na ní spolu s Jaroslavem Šarochem a Pavlem Zemanem úspěch ve velkém testu spravedlnosti leží.