Tresty pro teroristy. V Egyptě bylo za útoky oběšeno 15 osob
Tresty za teroristické útoky
Na severovýchodě Egypta bylo dnes popraveno oběšením 15 osob odsouzených za útoky na policisty a vojáky na Sinajském poloostrově. S odkazem na zdroje z egyptské bezpečnosti o tom informovaly agentury AFP a Reuters. Šlo o největší hromadnou popravu v Egyptě od roku 2014, kdy se vlády v zemi ujal prezident Abdal Fattáh Sísí.
Popravy byly vykonány brzy ráno ve dvou věznicích na Sinajském poloostrově, kde již čtyři roky působí povstalci napojení na radikální hnutí Islámský stát. Většinu popravených tvořili místní rodáci odsouzení za to, že „vstoupili do řad militantních organizací a podíleli se na vykonávání a přípravě zabití několika příslušníků armády a policie na Sinaji“. Agentura AP s odvoláním na vězeňskou správu napsala, že radikálové byli popraveni za podíl na útoku, který v roce 2013 připravil o život jednoho důstojníka a osm armádních rekrutů.
Příslušníci bezpečnostních složek byli dlouho hlavním terčem útoků na Sinaji. Minulý jeden důstojník zemřel a dva vojáci utrpěli zranění, když protitanková střela zasáhla vojenské letiště u města Aríš. K incidentu, který se odehrál v čase návštěvy dvou ministrů vnitra a obrany, se přihlásila organizace IS.
Média v souvislosti s povstáním na Sinaji hovoří o úmrtí stovek egyptských policistů a vojáků. V poslední době si ale atentátníci vybírají i tak zvané „měkké cíle“, což byl také případ dosud nejtragičtějšího teroristického útoku v egyptských dějinách. Po střelbě v mešitě v Bir al-Abdu nedaleko Aríše přišlo na konci listopadu o život 305 lidí. Prezident Sísí následně vyzval armádu, aby do února Sinajský poloostrov zabezpečila. Toho je podle něj potřeba docílit i za cenu použití hrubého násilí.