Česku hrozí měnová krize a pád koruny. „Hospodářství je zvláště zranitelné“
MĚNOVÁ KRIZE
České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Podle agentury Bloomberg to ve své dnešní zprávě předpovídají analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Podle ekonoma Lukáš Kovandy hrozí pád české měny.
Varování se zakládá na analýze osmi indikátorů, včetně poměru devizových rezerv k dovozu, krátkodobých úrokových sazeb a rozpočtových a obchodních ukazatelů.
Ekonom Lukáš Kovanda uvádí, že běžný účet platební bilance v poměru k hrubému domácímu produktu letos v Česku nejspíš vykáže nejhlubší deficit za posledních patnáct let. V absolutním vyjádření vykazuje v posledních měsících nejhlubší deficit v historii. Schodek státního rozpočtu ČR letos Fialova vláda plánuje na 375 miliard korun, což by byla jeho druhá nejvyšší úroveň v historii ČR, hned po té z loňského roku.
„Deficit běžného účtu je projevem vnější nerovnováhy dané ekonomiky, tedy té ve vztahu k zahraničí. A deficit veřejných financí je zase projevem určité vnitřní nerovnováhy dané ekonomiky,“ uvedl Kovanda. „Česko tak čelí dvěma zásadním nerovnováhám, vnější i vnitřní, což právě podle Nomury činí jeho hospodářství, a tedy i měnu, zvláště zranitelnými.“
Zranitelnost měn rozvíjejících se trhů se nyní podle zprávy nachází na nejvyšší úrovni za více než 20 let. Analytici uvedli, že měnové krize už zažil Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pákistán. Upozornili přitom, že tyto země se stále potýkají s problémy.
Maďarský forint v letošním roce patří k měnám, které si v rámci rozvíjejících se trhů vedou nejhůře, k jeho prudkému poklesu přispěly spory kolem financí z fondů Evropské unie. Výrazně letos oslabila také česká koruna a rumunský lei.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) začátkem listopadu podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Guvernér ČNB Aleš Michl po rozhodnutí bankovní rady uvedl, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
V září ČNB podle analytiků v rámci intervencí na podporu koruny vynaložila 2,6 miliardy eur (přes 63 miliard Kč) a od května takto utratila 25,5 miliardy eur (zhruba 620 miliard Kč). To je zhruba 16 procent devizových rezerv z jejich maximálního objemu z letošního dubna.