Tajný zločinný dodatek. Nad ránem si Ribbentrop a Molotov rozdělili kus Evropy

sovětsko německé přátelství

Tajný zločinný dodatek. Nad ránem si Ribbentrop a Molotov rozdělili kus EvropyNOVÉ
Molotov podepisuje pakt o neútočení. Za ním stojí Ribbentrop a Stalin. Foto:

Foto: National Archives & Records Administration, nara.gov / Wikimedia Commons

2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Před 77 lety byla v Moskvě podepsána dohoda mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem, která přímo vedla k vypuknutí druhé světové války. Hitlerův ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop se dohodl se svým sovětským protějškem Vjačeslavem Molotovem o rozdělení sfér vlivu ve východní Evropě. Hitlerovi se tak otevřela cesta k napadnutí Polska.

Veřejně byl obsah paktu Ribbentrop-Molotov prezentován jako vzájemná dohoda o neútočení mezi Německem a SSSR. Obsahoval však tajný dodatek, který se týkal hranic ve východní Evropě a rozdělení sfér vlivu v tomto regionu.

Ribbentrop přiletěl do Kremlu 23.8.1939, aby dokončil několikatýdenní jednání mezi oběma mocnostmi. Pakt Ribbentrop-Molotov byl nakonec podepsán 24.8. ve dvě ráno. Smlouva o neútočení byla pro Stalina spíše formalitou, jeho zájmem bylo vyjasnění si sfér vlivu. Přál si obnovit rozsah území Ruska v hranicích původního carského impéria.

V dodatku například stálo, že v Pobaltí bude hranice vlivu Německa a Sovětského svazu totožná se severní hranicí Litvy. Lotyšsko, Estonsko a Finsko tak měly připadnout SSSR. Hranice v Polsku byla určena na řekách Narew, Visla a San. O budoucnosti polského státu se však mělo ještě v budoucnosti jednat.

mapa rozdělení sfér vlivu
mapa rozdělení sfér vlivu Foto:

Foto: Izvestia / Wikimedia Commons

Německo 1. září vpadlo do Polska, čímž vypukla druhá světová válka. Sovětský svaz následoval německého příkladu a podnikl invazi z východu jen o 17 dní později. Po 11 dnech byl pakt upraven na Německo-sovětskou smlouvu o přátelství a spolupráci. Vrcholem vzájemného „přátelství“ byly společné vojenské přehlídky ve Lvově a Brestu. Dohoda byla dodržována až do 22. června 1941, kdy Německo napadlo Sovětský svaz.

Čtěte také: Bolševické komando odvedlo carskou rodinu do sklepa. Pak zazněly výstřely   

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články