„Politická olympiáda“. Jihokorejci v Soulu demonstrují proti sbližování s KLDR
Nepokoje v Soulu
Zatímco v jihokorejském Pchjongčchangu se fandí olympijským sportovcům, v hlavním městě se demonstruje proti Severní Koreji. Podle televizní stanice CNN účastníkům, kteří v Soulu doráželi na policisty, vadilo nejen sobotní pozvání jihokorejského prezidenta do KLDR, ale obecně pozornost, jaká se věnuje severokorejské delegaci na olympijských hrách.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na olympiádu poslal svou mladší sestru Kim Jo-čong a formální hlavu státu – předsedu parlamentu Kim Jong-nama. Protesty proti KLDR se konaly už před zahájením olympiády a dnes pokračovaly.
Podle reportérky CNN účastníci dnešního protestu řekli, že varovali předem, že severokorejská delegace přebije svou přítomností význam sportovního dění a že nyní se to ukázalo.
Policie protestům přihlíží
Demonstranti spálili severokorejskou vlajku před divadlem, kde se konal koncert severokorejské umělecké skupiny. „To, že jsou ti rudí komunisté v centru Soulu, je největší pokoření,“ volal jeden z protestujících, zatímco další nesli hesla kritizující jihokorejského prezidenta i Kim Čong-una. „Jsme proti této strašné politické olympiádě,“ stálo na transparentech. Policie se pálení severokorejské vlajky nesnažila zabránit a nebránila lidem ani trhat fotografie Kim Čong-una.
South Korean activists burn the North's flag in protest against the two countries' ‘ugly political’ collaboration in the Winter Olympics https://t.co/TS0ZcSEvSI
— Daily Mail Online (@MailOnline) February 11, 2018
Demonstranti obviňovali také svého prezidenta, že Severu umožnil propagandu KLDR a ohrozil jihokorejské svazky s USA.
Severokorejská delegace v sobotu při setkáním s vedením Jižní Koreje předala jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi pozvánku k návštěvě KLDR. Zúčastnila se také společného oběda a hokejového zápasu spojeného korejského ženského týmu. Bývalá americká hokejistka a nynější členka Mezinárodního olympijského výboru Angela Ruggierová prohlásila, že spojený korejský hokejový tým by měl být nominován na Nobelovu cenu za mír. V družstvu bylo 12 Severokorejek a 23 hráček Jižní Koreje.
Kimova sestra volá po sjednocení
Dnes severokorejská politická delegace pobyt v Jižní Koreji ukončila a odletěla do KLDR soukromým letadlem Kim Čong-una, napsala agentura AP. Posledním bodem jejího programu byla účast na koncertu severokorejské umělecké skupiny v Soulu společně s prezidentem Mun Če-inem. V poledne pro delegaci uspořádal oběd jihokorejský premiér I Nak-jon a večeři pak před koncertem personální šéf Munova úřadu. „Nevěděla jsem, že sem tak náhle přijedu. Myslela jsem si, že to bude cizí a velmi odlišné, ale zjistila jsem, že mnoho věcí je podobných. Je naděje, že se s těmi milými lidmi (z Jižní Koreje) setkáme znovu v Pchjongjangu a přiblížíme se k tomu, že budeme znovu jednotní,“ řekla podle Munovy kanceláře Kim Jo-čong při přípitku u večeře.
Televize CNN tvrdí, že mezi Jihokorejci panuje pocit, že Jižní Korea přijetím Severokorejců příliš ustupuje v době, kdy KLDR ohrožuje svět svými jadernými zbraněmi.
Americký viceprezident Mike Pence, který byl v blízkosti severokorejské delegace při zahajování olympiády, ale nekomunikoval s ní, řekl po odletu, že USA, Japonsko a Jižní Korea se stále shodují v tom, že KLDR je třeba kvůli jejímu jadernému programu izolovat.