Podle reportérek ČT syrští sirotci neexistují, tvrdil „Babišův“ Expres. Lžou o nás, brání se
Kauza syrských sirotků
České novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová se ohradily proti tvrzením bulvárního serveru Expres ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, který v sobotu napsal, že podle nich žádní syrští sirotci neexistují. Lenka Klicperová totiž před několika dny ve facebookovém příspěvku prohlásila, že takoví sirotci, jaké hledá Česká republika, nejsou, protože se o ně často stará širší rodina. „To je prostě Absurdistán. Takhle je aspoň na první pohled vidět, jak se tvoří fake news,“ brání se reportérka. Ona a Markéta Kutilová jsou známé pro své reportování přímo z Blízkého Východu.
Expres ve zprávě nazvané „Novinářky potvrdily, že žádní syrští sirotci neexistují, arabista jejich hledání nechápe“ tvrdí, že status Klicperové hovoří o tom, že děti bez rodičů se v podstatě v arabských zemích nevyskytují. Web rovněž napsal, že její kolegyně Markéta Kutilová odjela do Libanonu, aby zjistila, jaká je v zemi ohledně sirotků situace. A že podle zjištění „na Blízkém východě samozřejmě děti bez rodičů jsou, ale v drtivé většině se o ně starají jejich další příbuzní a k nám jet nechtějí“.
Babišová média o nás lžou
V původním příspěvku reportérka přitom píše, že děti bez rodičů existují, jen se o ně často stará někdo jiný z příbuzných. „Takhle to zkrátka na Blízkém východě funguje. Měli bychom pomáhat, to zcela jistě. Ale ne takovouto hurá akcí, z níž čiší předvolební boj na sto honů. Proč nemůžeme převzít určitý počet těchto dětí i s jejich příbuznými, poskytnout jim v ČR dočasnou ochranu a až to situace umožní (což už v mnoha případech nyní nastává), pomoci jim vrátit se domů?“ táže se Lenka Klicperová.
Novinářka to vidí jako ukázku novinařiny Babišových médií. „Co na tom, že titulek úplně překrucuje to, co s Markétou Kutilovou od začátku celé této aféry tvrdíme. Že sirotků je spousta, jen je třeba brát v potaz to, že mají s sebou někoho z rodiny, kdo se o ně až na naprosté výjimky i stará,“ nechala se slyšet. „A ano, žijí v táborech, kde bezpochyby potřebují pomoc – ať už přímo na místě nebo relokovat i s příbuznými do ČR. Článek cituje na twitteru Ovčáček a poté, co jsme se ohradily, že lže, požaduje po nás omluvu,“ přibližuje.
Novinářky potvrdily, že žádní syrští sirotci neexistují, arabista jejich hledání nechápe: https://t.co/otFsiDEOEQ
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 22. září 2018
Podobně mluví i druhá reportérka. „Napsali o mně lži a vydali tuto dezinformaci, která se šíří jako lavina. Nemám s tím nic společného. Ona osoba – pí Kocmanová, která to dala do kupy, mě nikdy nekontaktovala. Jen mě zneužili k podpoření Babišovy pravdy,“ uvedla v neděli na Facebooku Markéta Kutilová.
Server ji současně označil jako redaktorku České televize, což odmítá. „Jen spolupracuji s pořadem Reportéři ČT,“ uvedla na pravou míru. Jako zásadní potíž podle svých slov vidí rozdělení společnosti na stav, kde má každý svou pravdu. „Lidé jsou slepí a hluší k pravdě těch druhých. Není ani naši chybou, že nás jedna či druhá strana zneužívá. Odmítáme kvůli tomu dělat novinařinu jinak, než jsme se to naučily a jak považujeme za správné,“ prohlásila.
Český spor o sirotky
Návrh lidovecké europoslankyně Michaela Šojdrové na přijetí padesátky syrských sirotků vyvolal v České republice silný ohlas, především proto, že Andrej Babiš (ANO) návrh původně odmítl. Řeč byla o dětech ve věkovém rozmezí 12 až 17 let. Nakonec k tomu premiér svolil a Šojdrové dal za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. K plánu ale zůstal skeptický, protože Šojdrová teprve začíná pracovat na konkrétním plánu.