Romů jsem hájil víc, než jich mí kritici kdy viděli, říká Křeček

Týdeník Echo - rozhovor

Romů jsem hájil víc, než jich mí kritici kdy viděli, říká Křečekechoprime 2
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Zřejmě v polovině února budou poslanci po Anně Šabatové vybírat nového ombudsmana. Favoritem je dlouholetý zástupce státu u Evropského soudu pro lidská práva Vít Schorm, nicméně o jeho postojích se málo ví. Větší ohlas vzbudila nominace dlouholetého předsedy Sdružení nájemníků ČR a sociálnědemokratického poslance Stanislava Křečka (82). Jak je demonstrováno i v následujícím rozhovoru, není to jen tím, že Křečka navrhla kontroverzní hlava státu, ale i jeho osobností a názory.

Ombudsmanka Šabatová se hned po oznámení vaší nominace vyjádřila, že byste nebyl šťastná volba.

To se hned dostáváme k věci, která mě velice mrzí. Já jsem kdysi Annu Šabatovou navrhoval jako zástupkyni Motejla v poslaneckém klubu ČSSD. Znal jsem Petra Uhla – byli jsme spolu v Zemanově stínové vládě, to já tehdy Zemanovi navrhl, aby ho do své stínové vlády jmenoval coby stínového zmocněnce pro lidská práva. Mě ten konflikt s jeho ženou mrzí, v 90 procentech případů jsme byli v názorech jednotní. Ani na profesionální úrovni nebyl problém, bavili jsme se normálně. Nelíbilo se jí, že jsem publikoval jiné názory. Loni volala šéfredaktorovi Lidových novin, aby mi netiskli články. Vemte si to – disidenti, svoboda slova… Že ji ani nenapadne, jakou tím dělá nehoráznost. O tom telefonátu mi řekl šéfredaktor Lidovek s tím, že jí samozřejmě opáčil, co si to dovoluje. To paní doktorce vadilo, že jsem říkal svoje názory, a nejen říkal, i publikoval. A odřezávala mě.

Jak konkrétně vás odřezávala?

Zakazovala mi účast na některých akcích. Pořádala interní seminář a zavolala mi, že si nepřeje, abych na něj chodil. Nebo tuhle jsem viděl fotku, že Šabatová a její zástupkyně přijaly maďarského ombudsmana. Já jsem v životě k takovému přijetí nebyl pozván. Nikdy jsem nebyl přizván k rozhodování o úřadu, zástupcem jsem tedy fakticky nebyl. Ona měla svou skupinu, tou se obklopila.

A nevyhovovalo vám na směřování úřadu něco obecně?

Tak ona ve skutečnosti se většina podnětů týká sociálních dávek, důchodů, stížností na stavební úřady. To jsou dohromady odhadem tak dvě třetiny všech podnětů – což je výrazně víc než pět procent podnětů, které si stěžují na diskriminaci. Ale na ty se kladl hlavní důraz.

Celý rozhovor s nominantem na ombudsmana čtěte na EchoPrime nebo od čtvrtka v tištěném Týdeníku Echo.

Foto:

Pouták

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články