Nemocnice podváděla s fiktivními zákroky. Šmucler z pozice jednatele vinu odmítá
POLICIE V NEMOCNICI
Policie obvinila 58 lidí z podvodného vykazování zdravotní péče, kterou ve skutečnosti neposkytli. Jde hlavně o lékaře a zdravotní sestry z nestátního zdravotnického zařízení ve středních Čechách. Zdravotním pojišťovnám vznikla škoda více než 19 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler na facebooku napsal, že zařízením je Nemocnice Na Pleši, v níž je jednatelem. Šmucler uvedl, že on sám ani lidé z jeho okolí mezi obviněnými nejsou.
„Mezi obviněnými jsou i někteří pacienti, kteří měli vědomě souhlasit s použitím svých osobních údajů k vykazování fiktivních hospitalizací, ačkoliv ve vykazovaném období ve skutečnosti hospitalizováni být neměli," uvedl mluvčí NCOZ. „Je to Nemocnice Na Pleši," napsal Šmucler na sociální síti s odkazem na článek o případu. „Mě osobně ani lidi z mého okolí nikdo neviní. Víme jen, že policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů atd. Nevím, kdo za to může," doplnil.
Fiktivní zdravotnické zákroky obvinění podle policie vykazovali nejméně od února 2011 do konce roku 2015. Některým z nich hrozí až deset let vězení. Všichni jsou stíháni na svobodě. Policie obvinila jako právnickou osobu také nestátní zdravotnické zařízení ve Středočeském kraji, uvedl Ibehej. „Policie nás kontaktovala před mnoha lety. Chtěla chorobopisy pacientů několik let zpátky. Ty dostala a má je volně k použití. My jsme si sami nechali udělat forenzní audit. Chtěli jsme od právníků vědět, jestli se stal trestný čin. Podle nich se ale nestal," řekl Šmucler Českému rozhlasu.
Peníze podle něj nikdo neukradl. „Pokud někdo něco špatně vykazoval, tak to zase skončilo v péči o pacienty," prohlásil. „Samozřejmě jsme ale čekali, že přijdou zdravotní pojišťovny s tím, že je něco špatně, takže uděláme revizi," dodal.
Nemocnice pokračuje přes policejní vyšetřování v provozu, vedení spolupracuje s kriminalisty. Ve středu to řekl výkonný ředitel nemocnice Martin Kott, který poukázal na to, že jde o dlouhodobou záležitost. "Bavíme se o období vyšetřování, které bylo mezi roky 2011 až 2015. S policií spolupracujeme pět let," uvedl ředitel.
Podle Kotta měla nemocnice pouze na čtyři až pět dní problém s cash flow, to už se ale vyřešilo. "Obstavené účty jsou, to je asi běžný postup Policie České republiky. Pokud bylo usnesení, tak součástí usnesení je toto obstavení. Ale druhý majitel se k tomu postavil tak, že všechny tyto věci srovná a my jedeme dál," uvedl Kott. Druhým majitelem vedle Šmuclera je podle údajů z obchodního rejstříku Jan Hromádka.
Soukromá Nemocnice Na Pleši se nachází v Nové Vsi pod Pleší na Příbramsku. Specializuje se na léčbu pacientů s rakovinou či plicními chorobami nebo péči o umírající. „Všechny peníze šly na léčení, nikdo si nic nebral, nevyplácel se zisk, nic. Pojišťovny neměly námitky, i když se věc řeší roky," uvedl k případu Šmucler.
„Každopádně mě to vyléčilo ze snahy něčemu pomáhat, a řešit to nebudu. Ať si to koupí, nebo vezme, kdo chce," doplnil. Jaká bude budoucnost nemocnice, nyní neví. „Se společníkem řešíme, jestli on v tom bude pokračovat. Já v tom pokračovat určitě nechci," řekl rozhlasu.
Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze. Spis je velmi obsáhlý, jen usnesení o zahájení trestního stíhání má 1132 stran. „Rozesílání tak objemné písemnosti by bylo technicky velmi komplikované, a proto se kriminalisté NCOZ rozhodli doručit usnesení obviněným osobně," dodal Ibehej.