1 Univerzita proti prezidentovi

Univerzita Karlova podala na prezidenta správní žaloby kvůli nejmenování profesorů

, , AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Univerzita Karlova podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Na tiskové konferenci to uvedl rektor školy Tomáš Zima s tím, že prezident porušil pravidla pro jmenování profesorem a akademické svobody. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka nejde o nic překvapivého a prezident si stojí za svým rozhodnutím.

„Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta,“ řekl Zima. „V tuto chvíli se jedná o porušení pravidel a akademických svobod na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat každého z vás,“ poznamenal rektor.

Podle prorektora univerzity Aleše Gerlocha není úkolem prezidenta republiky či ministra školství, aby přezkoumával podmínky pro jmenování profesorem. „To je věcí vysoké školy, která k tomu má příslušné orgány,“ uvedl Aleš Gerloch. „Argumenty, které jsou v těch správních žalobách, jsou v zásadě obdobné v obou případech. Vycházejí z rozsudku městského soudu, který již dříve zrušil předchozí postup prezidenta republiky a vyslovil závazný právní názor, ze kterého musí prezident republiky vycházet,“ uvedl prorektor pro akademické kvalifikace Aleš Gerloch.

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček řekl pro Českou televizi, že nešlo o překvapivý krok. „Pan prezident samozřejmě na svém rozhodnutí trvá,“ uvedl Ovčáček.

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.


Čtěte dále: Trumpův zdravotní stav je velmi dobrý. Měl by ale zhubnout nějaké to kilo a cvičit

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.