Banky se chystají na zimní blackout. Připravují záložní generátory, ztlumí reklamu
ENERGETICKÁ KRIZE
Některé z největších evropských bank připravují záložní generátory a plánují ztlumit světla na budovách při přípravách na potenciální výpadky elektřiny a příděly energie. Zatímco Rusko omezuje dodávky plynu, banky testují, jak se dokážou vyrovnat s nedostatkem elektřiny. Informoval o tom agentura Reuters.
Evropské banky se snaží předejít problémům spojeným s energetickou krizí a ochránit provoz plateb a transakcí. Jejich výpadek by znamenal další ránu pro již i tak křehkou evropskou ekonomiku, kterou poznamenala válka na Ukrajině. Zatímco se sektor přizpůsobil koronaviru v podobě práce na dálku, výpadky proudu představují velmi odlišnou výzvu.
„Bankovní systém je součástí jiných systémů,“ řekl Gianluca Pescaroli, profesor provozní kontinuity a odolnosti proti katastrofám na University College London, který radil úřadům v Londýně ohledně výpadků elektřiny. „Mým hlavním problémem jsou kaskádové dopady výpadků bankomatů nebo bezhotovostních transakcí na společnost. Podobně je na tom závislost bank na jiných službách, jako je internet,“ dodal Pescaroli.
Společnost JPMorgan, jedna z nejstarších firem na světě poskytující finanční služby, která zaměstnává tisíce lidí napříč Evropou, provedla simulace výpadku proudu, řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s touto záležitostí. V závislosti na závažnosti by firma mohla při výpadku elektřiny přejít na dieselové generátory, které by mohly udržet klíčová kancelářská místa v provozu několik dní, uvedl zdroj.
Italská banka UniCredit, která působí i v Česku, letos v létě testovala svou provozní odolnost. Její nejnovější test obnovy po havárii se zaměřil zpracování dat. Dvě základní datová centra banky měla napájení ze dvou nezávislých elektráren. Není ovšem jasné, jak dlouho jeho zdroje proudu vydrží.
Banky také podnikají kroky v prevenci proti energetické krizi uvnitř kancelářských prostor. Německá Deutsche Bank uvedla, že ve svých 1 400 budovách v Německu zavádí řadu opatření na úsporu energie, aby každý rok ušetřila 4,9 milionu kWh elektřiny. Banka uzavírá teplou tekoucí vodu v umývárnách, upravuje teploty na pracovišti, přes noc zhasíná veškeré vnitřní osvětlení poboček a světelnou venkovní reklamu. Vypnuta bude i fontána před jeho centrálou ve Frankfurtu.
BNP Paribas, největší francouzská banka, řeší spotřebu energie v přibližně 2 750 pobočkách, kancelářích a datových centrech, které provozuje ve Francii, Belgii a Itálii.
Regulování spotřeby energií spadá pod Úřad dohledu Evropské centrální banky. Vyžaduje, aby banky měly plány, jak se vypořádat s nedostatkem energií. Odborníci se nicméně obávají, že jen málo společností je připraveno na zdlouhavé výpadky elektřiny delší než několik dní.
„To představuje vážnou mezeru v odolnosti,“ řekl Avi Schnurr, generální ředitel Rady pro bezpečnost elektrické infrastruktury. „Banky by již měly přijmout opatření, aby zajistily, že se dokážou vypořádat i s dlouhodobým výpadkem proudu. Transakce je například možné protokolovat zpětně, jakmile budou systémy opět online,“ dodal.